Στους «4» η Ισπανία, που… φόρτσαρε στο τέλος με την Πολωνία (90-78)

Η ομάδα του Σκαριόλο πάτησε… γκάζι στην τελευταία περίοδο

Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου προκρίθηκε η Ισπανία, επικρατώντας 90-78 της Πολωνίας.

Μάλιστα, το παιχνίδια δεν εξελίχθηκε εύκολα για το φαβορί, που χρειάστηκε να φορτσάρει στο τελευταίο 10λεπτο για να μπει στη «ζώνη» των μεταλλίων.

Με το τρίποντο του Ρούντι οι Ισπανοί κατάφεραν να προηγηθούν στο 5' με 16-9, αλλά οι Πολωνοί δεν πτοήθηκαν. Με καλάθι του Κούλιγκ στο 9' εφεραν γρήγορα το ματς στα ίσα. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 22-18, αφού ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει.

Η Ισπανία με 3 σερί τρίποντα από Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και Ρούντι, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10 (38-28), αναγκάζοντας τους Πολωνούς να καλέσουν timeout. H oμάδα του Τέιλορ απάντησε και με τον Χρίτσανιουκ πήγε τη διαφορά στους 2 (39-37) στο 17'. Ο Ρούμπιο με 1/2 βολές έκανε το 46-41 και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (46-41). Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ είχε 14 πόντους στο ημίχρονο με 4/4 σουτ. Η ομάδα του Σκαριόλο είχε 7/14 τρίποντα στο ημίχρονο και ο Χουάντσο μέτρησε 3/3.

O Ρούντι ανέλαβε δράση στην τρίτη περίοδο και με 2 σερί τρίποντο έδωσε προβάδισμα 12 πόντων (56-44) στη ρόχα. Ο Κούλιγκ με τρίποντο έγραψε το 62-52 στο 25'. Ο Σοκολόφσκι βοήθησε πολύ με την είσοδο του και με 4 πόντους, έκανε το 65-58, 2 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου.

Ο Σλότερ με γκολ-φάουλ έκανε το 67-61 στο 31', αλλά ο Ουίλι Ερναγνκόμεθ με 5 σερί πόντους, έγραψε το 72-61. Ο Βαζίνσκι με όμορφο καλαθι μείωσε σε 76-72, 6 λεπτά για τη λήξη, όμως ο Ερνανγκόμεθ απάντησε για το 79-72. Οι Ισπανοί με σερί 7-0, έκαναν το 87-72 με τον Κλαβέρ και τελειώσαν το ματς (90-78).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-41, 67-58, 90-78