Νίκησε και την Βενεζουέλα η Εθνική, πρώτη στο τουρνουά

Παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν πολύ καλή στην άμυνα, έβαλε 10 τρίποντα και επικράτησε 74-51…

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, η Εθνική Ανδρών επιβλήθηκε με 74-51 της Βενεζουέλας στον τελικό του τουρνουά "Atlas" και κατέκτησε την πρώτη θέση, στο τελευταίο φιλικό της Ελλάδας στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας (31/8-15/9).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε λόγω ερεθισμού στο γόνατο, οι Κώστας Παπανικολάου (ενοχλήσεις στο γόνατο) και ο Θανάση Αντετοκούνμπο (διάταση στην ποδοκνημική), Αντώνης Κονιαρης (φαρυγγίτιδα) αγωνίστηκαν... όσο χρειαζόταν και η Ελλάδα ολοκλήρωσε την προετοιμασίας της μετρώντας 7 νίκες σε 8 φιλικά παιχνίδια και την ψυχολογία σε καλά επίπεδα.

Η Βενεζουέλα ξεκίνησε λίγο καλύτερα το παιχνίδι παίρνοντας διαφορά 4 πόντων (8-4 και 11-7). Η Ελλάδα πάντως απάντησε άμεσα και το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου, που βρήκε την Εθνική μας να προηγείται με βραχεία κεφαλή (19-20).

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ανέβασε ταχύτητα. Με όπλο την άμυνά της, κατάφερε σταδιακά να εγκλωβίσει την Βενεζουέλα, καταφέρνοντας χάρη σε ένα σερί 11-0 να κάνει το σκορ 23-36, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι 25-36.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για την Εθνική όπως τελείωσε το πρώτο. Με το πόδι στο γκάζι, κάτι που την βοήθησε να ανεβάσει την διαφορά στους 16 πόντους (32-48) χάρη σε ένα κρεσέντο του Καλάθη. Η Βενεζουέλα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και την κατέβασε στους 13 πόντους (39-52), ωστόσο στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 39-57.

Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε πολύ γρήγορα σε τυπική διαδικασία. Ο λόγος ήταν ένα γρήγορο 7-0 της Ελλάδας, που έκανε το σκορ 39-64, με τις δύο ομάδες έκτοτε απλώς να περιμένουν να τελειώσει ο αγώνας, κάνοντας τα... απαραίτητα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 25-36, 39-57, 51-74

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ (Ντούρο): Μιγιάρες, Ζαμορα 14 (4), Τσούριο 2, Μπέλχεμι 6, Ρουίζ, Γκιγιέντ 6 (2), Λιούις 3 (1), Πέρεζ 5 (1), Ασάνιο, Καρέρα 2, Κολμενάρες 11 (1)

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτοπουλος): Καλάθης 11 (1), Μάντζαρης 11 (3), Λαρεντζάκης 4 (1), Κόνιαρης 8 (2), Παπαπέτρου 6, Παπανικολάου 2, Πρίντεζης 2, Βασιλόπουλος 3 (1), Αντετοκούνμπο 5 (1), Μπουρούσης 12 (1), Παπαγιάννης 10

Πηγή: sport24.gr