Νίκη στο... ρελαντί η Εθνική και αποθέωση Αντετοκούνμπο στην Κίνα

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 92-65 της Ιορδανίας

Φιλικό προσαρμογής για την Εθνική μας ομάδα στην Κίνα και αποθέωση για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στο 92-65 επί της αδύναμη Ιορδανίας.

Περίπου 4 χιλιάδες κινέζοι έδωσαν το παρών στο πρώτο της ματς της γαλανόλευκης στο τουρνουά της Σουτσόου και αποθέωναν τον MVP του ΝΒΑ, κάθε φορά που έπιανε τη μπάλα.

Για τους παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλο ήταν ουσιαστικά μια δυνατή προπόνηση, όμως παρότι δεν χρειάστηκε να… φορτσάρουν, ανά διαστήματα έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ.

Με τους Καλάθη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο, Μπουρούση στην αρχική της πεντάδα, η Ελλάδα είχε αποτελεσματικότητα στην επίθεση και καλές συνεργασίες με τον βασικό της άσο να κάνει τη διαφορά στο κομμάτι της δημιουργίας. Ο Παπαπέτρου έδωσε λύσεις με δυναμικά τελειώματα κοντά στο καλάθι και το 25-17 της πρώτης περιόδου επιτεύχθηκε μάλλον στο ρελαντί, με τον Μπουρούση να δυσκολεύεται περισσότερο απ' όλους και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Σκουρτόπουλος άνοιξε το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Μάντζαρη, Λαρεντζάκη, Θανάση Αντετοκούνμπο, Πρίντεζη και Παπαγιάννη, οι Ιορδανοί δεν είχαν το ίδιο βάθος και η διαφορά άνοιξε. Ξεπέρασε τους δέκα και τους 15 πόντους, έφτασε στους 20 (45-25), με τον Κόνιαρη και τον Βασιλόπουλο να παίρνουν κι αυτοί μερικά λεπτά πριν από το ημίχρονο που έκλεισε στο 47-33.

Με τον Αντετοκούνμπο να βγάζει θυμό σε άμυνα κι επίθεση στις αρχές της τρίτης περιόδου και με τον Βασιλόπουλο στη θέση τρία, η Ελλάδα κράτησε τη διαφορά κοντά στους 20. Είχε αρκετές κακές στιγμές στην επίθεση, συνέχισε όμως να αντιμετωπίζει την αναμέτρηση στο ρελαντί και δεν αντιμετώπισε προβλήματα από τους ούτως ή άλλως περιορισμένων δυνατοτήτων Ιορδανούς. Ο Greek Freak γύρισε για το τέταρτο δεκάλεπτο και συνέχισε να κάνει τη διαφορά και στις δύο άκρες του παρκέ, σκόραρε γκολ-φάουλ για το 73-48 και έβαλε και τρίποντο για το 79-52 στο 35'. Εκεί ο Σκουρτόπουλος τον τράβηξε οριστικά στον πάγκο και οι Λαρεντζάκης - Θανάσης ανέλαβαν να "βγάλουν" με θέαμα τα τελευταία διαδικαστικά λεπτά της αναμέτρησης, με το τελικό αποτέλεσμα να φτάνει στο 92-65.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής, ο νικητής του αγώνα ανάμεσα στην Κίνα και τη Δομινικανή Δημοκρατία. Αυτό το ματς θα γίνει τη Δευτέρα (26/8) στις 14:30. Αν η Ελλάδα νικήσει, θα προκριθεί στον τελικό του τουρνουά που θα γίνει την Τρίτη (27/8) ξανά στις 14:30.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 47-33, 64-46, 92-65

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 11 (3/4 τρίποντα), Κόνιαρης 4, Καλάθης 4 (1/4 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπουρούσης 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 10 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Πρίντεζης 17 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, Παπαπέτρου 12 (6/6 δίποντα), Βασιλόπουλος 2, Γ. Αντετοκούνμπο 13 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Θ. Αντετοκούνμπο 6.

ΙΟΡΔΑΝΙΑ (Στίμπινγκ): Αμπντίν 4, Αμπουχαβάς 2, Τάκερ 23 (5/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 10/10 βολές, 4 κλεψίματα), Ντασούκι, Ιμπραχίμ 8 (2), Αλχαμαρσέχ, Αμπουβαζάνεχ 4, Χουσεΐν 4, Αμπάς 5, Αλαγουάντι 6, Αλ Αντβάιρι 9 (12 ριμπάουντ).