Στην παράταση νίκησε η Εθνική την Ουκρανία και πήρε την 9η θέση

Η Νέων Ανδρών επικράτησε 109-98 της Ουκρανίας στο τελευταίο της παιχνίδι στο Ευρωπαϊκό U20…

Με νίκη, 109-98, επί της Ουκρανίας στην παράταση (κ.α. 94-94) και την ένατη θέση ολοκλήρωσε η Εθνική Νέων Ανδρών την παρουσία της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 του Τελ Αβίβ. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη σε επτά αγώνες στη διοργάνωση για το συγκρότημα του Γιώργου Λιμνιάτη, που «πλήρωσε» ένα buzzer beater τρίποντο από τη Λιθουανία και την κακή εμφάνιση στην πλέον ακατάλληλη στιγμή, τον αγώνα των «16» απέναντι στη Γερμανία (η οποία πήρε το χάλκινο μετάλλιο νικώντας 73-65 τη Γαλλία στον μικρό τελικό).

Κορυφαίος ήταν ο Δημήτρης Μωραΐτης με 25 πόντους, 8 ασίστ και 7 κλεψίματα, ενώ 19 πόντους είχε ο Γιώργος Καλαϊτζάκης και 18 ο Γιώργος Καμπερίδης.

Η ελληνική ομάδα άρχισε μουδιασμένα (2-7), αλλά συνήλθε άμεσα και λίγο πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο έφτασε στο 21-11 διατηρώντας τον έλεγχο μέχρι το ημίχρονο (48-41). Η Εθνική φρόντισε να κρατήσει σε απόσταση τους Ουκρανούς ξεφεύγοντας με δώδεκα (77-65) στην τρίτη περίοδο, αλλά (μετά και την αποβολή του Γ. Καλαϊτζάκη) αντεπιτέθηκαν και 43’’ πριν το τέλος πλησίασαν στον πόντο (93-92) με τρίποντο του Κόζακ και στα 12,6’’ ο Σάνον με 2/2 βολές ισοφάρισε (94-94). Στην τελευταία κατοχή της τέταρτης περιόδου ο Μωραΐτης δεν κατάφερε να σκοράρει και το ματς πήγε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο η ελληνική ομάδα ήταν ψύχραιμη, κυριάρχησε και έφτασε στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-18, 48-41, 77-65, 94-94, (πρτ.) 109-98

Ελλάδα (Λιμνιάτης): Π. Καλαϊτζάκης 16 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Καμπερίδης 18 (4 κλεψ.), Καμπουρίδης 9, Κουφόπουλος, Νικολαΐδης 2, Αρνόκουρος 5, Μπάλος, Δομπρογιάννης 14 (6 ριμπ.), Γ. Καλαϊτζάκης 19 (8 ριμπ., 4 ασίστ), Μωραΐτης 25 (8 ασίστ, 7 κλεψ.), Πιλάβιος 1.