Με την Ουκρανία σήμερα η Εθνική U20

Χθες η Εθνική μας νίκησε τη Σλοβενία με triple- double του Καλαϊτζάκη

Η αυλαία πέφτει απόψε στο Τελ Αβίβ, την πόλη του Ισραήλ που φιλοξένησε από τις 13 Ιουλίου το Eurobasket Νέων Ανδρών (U20). Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει στις 18:15 την Ουκρανία στον αγώνα για τις θέσεις 9-10 και το ζητούμενο για την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη δεν είναι άλλο από τη νίκη και την καλή εμφάνιση, παρόμοια με την χθεσινή επί της Σλοβενίας. Γιατί όχι και ένα νέο τριπλ-νταμπλ από κάποιον διεθνή...

Πέρα από τον αγώνα της Ελλάδας, το σημερινό πρόγραμμα περιέχει άλλες επτά αναμετρήσεις, εκ των οποίων όμως μόνο οι τρεις έχουν κάποιο ενδιαφέρον. Πρόκειται φυσικά για τα δύο παιχνίδια των μεταλλίων, τον τελικό μεταξύ του Ισραήλ και της Ισπανίας και τον μικρό τελικό Γερμανία - Γαλλία. Υπάρχει βέβαια και ο άτυπος τελικός για την παραμονή στην πρώτη κατηγορία, το ματς για τις θέσεις 13-14, στο οποίο θα αναμετρηθούν η Ιταλία με την Πολωνία, με τη νικήτρια να σώζεται και την ηττημένη να υποβιβάζεται.

Εντυπωσιακός ο Καλαϊτζάκης
Χθες βράδυ, μία κλάση ανώτερη η Εθνική Νέων Ανδρών, επιβλήθηκε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ με 89-80 της Σλοβενίας στους αγώνες κατάταξης 9-12 του Eurobasket U20.

Η Ελλάδα ήταν εμφανώς ανώτερη και με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη να κάνει triple-double με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ, έφτασε σε μία δίκαιη νίκη. Υπενθυμίζεται ότι κόντρα στην Σερβία για τους αγώνες κατάταξης 9-16 είχε κάνει triple-double o Δημητρης Μωραΐτης! Κάπως έτσι, ο Καλαϊτζάκης έγινε ο τέταρτος παίκτης στην ιστορία των μικρών εθνικών ομάδων που έκανε triple-double, μετά τους Ευθύμη Ρεντζιά, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και Δημήτρη Μωραΐτη.

Ο Κώστας Καμπουρίδης με 13 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Καλαϊτζάκη, με τον Δημήτρη Μωραΐτη να προσθέτει 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ και τον Γιώργο Καμπερίδη 11 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στην πρώτη περίοδο, το τέλος της οποίας βρήκε τους Σλοβένους να προηγούνται με 23-23. Στην δεύτερη περίοδο ωστόσο η Ελλάδα σταδιακά ανέβασε ρυθμούς, καταφέρνοντας να χτίσει μία διαφορά, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι 42-50.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο, με την Σλοβενία να μένει σε απόσταση κοντά στους 10 πόντους, μέχρι στο 37' να γίνει το σκορ 71-86 και η... σεμνή τελετή να λάβει τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 42-50, 60-69, 80-89

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Γιάκαρα): Χέινε, Στιπάνισεβ 3 (1), Στρελ 3, Τόμαζιτς 8, Τοβίλοβιτς 3 (1), Χίρσμαν 13 (4), Γιόγκαν 2, Κλάβζαρ 19 (3), Λίτσεν 10 (1), Σκέδελι (13 (1), Στέργκαε 6 (2)

ΕΛΛΑΔΑ (Λιμνιάτης):Δομπρογιάννης 4, Π. Καλαϊτζάκης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 23 (10 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Καμπερίδης 11 (3), Μωραΐτης 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αρνόκουρος 5, Μπάλος, Χουγκάζ, Καμπουρίδης 13 (1), Κουφόπουλος, Νικολαΐδης 5, Πιλάβιος 8 (2)

Υποβιβάστηκε η Σερβία
H διοργανώτρια ομάδα του Ισραήλ και η Ισπανία θα διεκδικήσουν λοιπόν σήμερα το χρυσό μετάλλιο στο Eurobasket U20 του Τελ Αβίβ. Οι δύο κατά τεκμήριο πιο σταθερές ομάδες της διοργάνωσης έφτασαν δίκαια μέχρι τον τελικό.

Η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό ήταν η Ισπανία, η οποία συνέτριψε με 80-62 την Γερμανία. Στον άλλο ημιτελικό, το Ισραήλ δυσκολεύτηκε σαφώς περισσότερο κόντρα στην αθλητική Γαλλία, αλλά με τον Ντένι Αβντίγια της Μακάμπι να έχει 26 πόντους και 11 ριμπάουντ πήρε τη νίκη με 81-70 μέσα σε ένα κατάμεστο γήπεδο και μαζί την πρόκριση στον τελικό.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ξεχώρισε αρχικά η νίκη της Ιταλίας με 86-63 κόντρα στην Σερβία για τους αγώνες κατάταξης 13-16. Με αυτή την ήττα οι Σέρβοι υποβιβάστηκαν στην 2η κατηγορία, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε αυτό το επίπεδο. Οι Ιταλοί πάντως δεν έχουν ξεφύγει ακόμα από τον... κίνδυνο, αφού θα παλέψουν για τις θέσεις 13-14 κόντρα στην Πολωνία, με τον ηττημένο του ζευγαριού να υποβιβάζεται.

Για τις θέσεις 9-12, η Ελλάδα επιβλήθηκε με 89-80 της Σλοβενίας χάρη σε triple-double του Γιώργου Καλαϊτζάκη και θα παλέψει με την Ουκρανία (21/7, 18:15) για την 9η θέση.

Τέλος, τρελό παιχνίδι έγινε στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8 ανάμεσα στην Κροατία και την Λιθουανία, με την δεύτερη να ανατρέπει διαφορά 7 πόντων στα τελευταία 38 δευτερόλεπτα του αγώνα για να πάρει τη νίκη με 94-93!