Aσημένιες οι Νεάνιδες στο Ευρωπαϊκό

Έχασαν στον τελικό από την Φινλανδία όμως έχουν πετύχει την άνοδο στην Α΄κατηγορία…

Η Εθνική Νεανίδων δεν τα κατάφερε απέναντι στην Φινλανδία και ηττήθηκε στον τελικό του Πανευρωπαϊκού Β' κατηγορίας me 63-56, τερματίζοντας στην δεύτερη θέση. Βέβαια μικρή σημασία έχει αυτό, καθώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέτυχε από το Σάββατο τον μεγάλο του στόχο, που δεν ήταν άλλος από την άνοδο στην Α'κατηγορία.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε την Φινλανδία σε ρόλο οδηγού, όμως η Ελλάδα ισορόπησε την κατάσταση και μείωσε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-15 υπέρ των αντιπάλων μας. Οι Σκανδιναβές πάτησαν γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την Κούιερ να βάζει δύσκολα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Έτσι το ημίχρονο βρήκε την Ελλάδα στο -15 με 35-20. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα έκανε την αντεπίθεσή της και μείωσε στους 5 (45-40 30'), ενώ στη συνέχεια έφτασε ακόμα και στο -3 με 52-49 στο 35'. Σε εκείνο το σημείο η Φινλανδία βρήκε σκορ από μακριά, η Ελλάδα ήταν άστοχη από την άλλη και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Εθνική μας ηττημένη με 62-56.

Κορυφαία της Ελλάδας ήταν η Κριμίλη με 24 πόντους, ενώ η Ιωάννα Χατζηλεοντή, η οποία μπήκε και στην καλύτερη πεντάδα του τουρνουά, έμεινε στους 8. Από την άλλη η Κούιερ είχε 21 πόντους με 16 ριμπάουντ.

Να σημειωθεί πως η τρίτη ομάδα που πήρε την άνοδο για την Α' κατηγορία ήταν η Τουρκία, η οποία πήρε τη νίκη στον μικρό τελικό απέναντι στην Σουηδία με 65-57 και κατέκτησε την τρίτη θέση του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-20, 45-40, 62-56.

Πηγή: superbasket.gr