Nίκη στην 2η παράταση για την Εθνική Εφήβων επί της Σενεγάλης

Επικράτησε 102-97 και τώρα θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή…

Η Ελλάδα κατάφερε να νικήσει στην δεύτερη παράταση τη Σενεγάλη στο Παγκόσμιο Εφήβων που γίνεται στο Ηράκλειο αφού επικράτησε με 97-102 κι έτσι θα διεκδικήσει μία θέση από 9 έως 12 (αντίπαλος η Αργεντινή).

Οι Αφρικανοί ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκαν να προηγούνται με 21-11 (7΄), ωστόσο κάποια προσωπικά καλάθια επανέφεραν την Εθνική ομάδα σε σχέση με το σκορ. Μάλιστα πριν το ημίχρονο πήραν και ένα προβάδισμα, αλλά το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου αποδείχτηκε εν μέρει «καταστροφικό». Η Ελλάδα δεν σκόραρε με τίποτα κι η Σενεγάλη ανέκτησε το προβάδισμα.

Ο Νίκος Αρσενόπουλος με διαδοχικά εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 έβαλε την Ελλάδα μπροστά σκορ, όμως με το σκορ στο 82-85, οι διεθνείς μας δεν έκαναν φάουλ και ο Φαγέ με εύστοχο τρίποντο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν σκόραραν για 3:25 με αποτέλεσμα η Σενεγάλη να ξεφύγει όμως δύο τρίποντα (Αρσενόπουλος, Ρογκαβόπουλος) η αναμέτρηση πήγε σε δεύτερη παράταση.

Η Εθνική με τους ίδιους πρωταγωνιστές αυτή τη φορά βρήκε λύσεις επιθετικά και πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίος της Εθνικής μας ομάδας ήταν ο Αρσενόπουλος με 35 πόντους (3/9δ., 8/13τρ., 5/6β.), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα κι ένα λάθος. Με double double ολοκλήρωσε ο Στράτος Βουλγαρόπουλος (12π., 10ρ.).

Ο Μπιράμ Φαγέ είχε 34 πόντους και 19 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-49, 63-64, 85-85 (α' παρ.) 92-92, (β' παρ) 97-102

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Φολ): Μποϊσί 4 (1/11 σουτ, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ντιόπ 17 (7/13 δίποντα, 3/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φαγιέ Τσ. 10 (3/17 σουτ), Φαγιέ Μπ. 34 (8/11 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 6/7 βολές, 19 ριμπάουντ σε 46'59''), Σιλά 23 (9/15 δίποντα), Μπάντζι 4, Μπανταόγκο, Ντιαλό 2, Εμπαγιέ, Σένε 1, Τσιάμ 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Αρσενόπουλος 35 (3/9 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 40'26''), Χατζηδάκης 2, Χουγκάζ 10 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 20 (1/6 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σωτηρίου 6 (1/6 σουτ), Αρνόκουρος 5, Κολοβέρος 2, Σανδραμάνης 10 (3/10 σουτ, 5 ασίστ), Βουλγαρόπουλος 12 (10 ριμπάουντ).