Αποκλείστηκε από την οκτάδα η Εθνική Εφήβων

Έχασε από την Γαλλία με 46-77 και δεν συνεχίζει στο Παγκόσμιο Κύπελλο που γίνεται στα Δύο Αοράκια…

Η Εθνική Εφήβων δεν τα κατάφερε απέναντι στην ανώτερη Γαλλία και γνώρισε απόψε την ήττα στα Δύο Αοράκια με 77-46 με αποτέλεσμα να αποκλείεται από την συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κρήτης.

Από την αρχή του αγώνα οι Γάλλοι είχαν τον έλεγχο, με την Ελλάδα να δείχνει ανταγωνιστικό πρόσωπο όμως και να κλείνει το δεκάλεπτο μόλις στο 14-18. Οι αντίπαλοί μας είχαν τον έλεγχο και έφτασαν ακόμα και στο +16 (16-32 15'), με τον Γιάννη Καστρίτη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Αμυντικά η Εθνική ανέβασε την απόδοσή της, όμως επιθετικά συνέχισε να μην βρίσκει στόχο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-36.

Με τρίποντο του Καράμπελα η Εθνική μας μείωσε στους 8 (31-39 22'), όμως οι αντίπαλοί μας πάτησαν γκάζι και βρήκαν λύσεις, πίεσαν στην άμυνα τους Έλληνες διεθνείς και εκτόξευσαν την διαφορά στους 22 (34-56 30'). Για 5 λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ελλάδα έμεινε άποντη, με την διαφορά να φτάνει πάνω από τους 30. Ουσιαστικά τα πάντα είχαν κριθεί και το τελευταίο που έμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ, με την Γαλλία να επικρατεί τελικά της Εθνικής μας με 77-46 και να περνάει στους «8».

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 24-36, 34-56, 46-77.

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Χατζηδάκης 2, Γεωργαλάς, Κολοβέρος 1 (0/4 σουτ), Ρογκαβόπουλος 7 (0/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Σανδραμάνης 3 (1/5 σουτ), Αρνόκουρος 3, Αρσενόπουλος 2 (1/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Μπαζίνας 4 (1/6 σουτ), Χουγκάζ 4, Καράμπελας 8 (2 ασίστ, 5 λάθη), Σωτηρίου 12 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Βουλγαρόπουλος.

ΓΑΛΛΙΑ (Κραπέζ): Μπουρίς 4, Εφθίμοφ, Εγιούμ 8 (2), Λεοπόλντ 6 (6 ριμπάουντ), Ρομπινό 2 (0/5 σουτ), Αγιαγί 11 (3), Μπαπτίστ 12 (7 ριμπάουντ), Τσουπάς 5 (1/7 σουτ), Ντιμάνς 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιοβό 5 (6 ριμπάουντ), Μακουντού 3, Νιάς 13 (3).