Έχασε από την ανώτερη Ρωσία η Εθνική Εφήβων

Ακάθεκτες συνεχίζουν ΗΠΑ και Γαλλία…

Η δεύτερη μέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου είχε έντονες στιγμές αλλά και αποτελέσματα με τη δική τους σημασία. Η Εθνική μας δεν τα κατάφερε απέναντι στους ανώτερους Ρώσους και τώρα θέλουν τη νίκη την Τρίτη κόντρα στην Αργεντινή...  Η Γαλλία ήταν καταιγιστική απέναντι στην Κίνα, δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έφτασε δια περιπάτου στο τελικό 119-56.

Εύκολο έργο είχε και η εθνική ομάδα των ΗΠΑ, η οποία συνέτριψε τη Λιθουανία με 102-84, την ίδια στιγμή που η Σερβία τα βρήκε... σκούρα κόντρα στο αξιόμαχο Πουέρτο Ρίκο και επικράτησε με 75-74, έπειτα από άστοχο σουτ των Πορτορικανών στο φινάλε.

Συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία του το Μάλι, το οποίο επικράτησε και του Καναδά με 71-70, ενώ «σεφτέ» έκανε η Νέα Ζηλανδία, απέναντι στη Σενεγάλη με 68-64.

Πρώτη ήττα λοιπόν στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19 της Κρήτης για την Εθνική Ελλάδος. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη «πλήρωσαν» το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο όταν είχαν παθητικό 31 πόντων και παρά την προσπάθεια ανατροπής στο φινάλε δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την μοίρα της αναμέτρησης. Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει την Αργεντινή με στόχο να πάρει την καλύτερη δυνατή διαφορά (σε περίπτωση νίκης) προκειμένου να πάρει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον 3ο όμιλο.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Νίκο Ρογκαβόπουλο με 28 πόντους και 9/13 σουτ εντός πεδιάς, τρομερή εμφάνιση για τους νικητές από τον Μιχαϊλόφσκι με triple double (20π., 13ριμπ., 12ας).

Το νωθρό ξεκίνημα της Εθνικής σε συνδυασμό με το γρήγορο και αποτελεσματικό παιχνίδι των τυπικά γηπεδούχων Ρώσων, έφερε απο νωρίς την Ελλάδα σε ρόλο... κυνηγού του σκορ (12-6 στο 4'). Στην εξελιξη του πρώτου δεκαλέπτου οι Ρώσοι εκμεταλλεύτηκαν πλήρως κάθε λάθος ή μη σκεπτόμενη επιλογή της γαλανόλευκης, «χτίζοντας» από νωρίς διψήφια διαφορά πόντων (19-6). Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έδωσε μικρή ανάσα, ωστόσο στην συνέχεια το τρίποντο ξέσπασμα εκτόξευσε την απόσταση των δύο αντιπάλων ακόμη και στο +19 (31-12), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται τελικώς στο 31-15.

Η αστοχία των Ρώσων έκανε την «εμφάνισή» της στο παρκέ και με τον Ρογκαβόπουλο πρώτο βιολί, η Ελλάδα μείωσε την διαφορά (34-27 στο 13'). Νέα «νεκρή» περίοδος με χαμένα ριμπάουντ, όμως, άφησαν το σκορ να ξεφύγει και πάλι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 49-34 (20') με τον Μιχαϊλόφσκι να κάνει ζημιά στο διάστημα αυτό έχοντας 12 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ!

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να «καθαρίσουν» από την αρχή της τρίτης περιόδου το ματς, προσεγγίζοντας διαφορές 20 πόντων (56-39 στο 23'). Η Εθνική πάντως, βρήκε τις απαντήσεις που χρειαζόταν, ούσα μάλιστα τυχερή σε αρκετές χαμένες ευκαιρίες των Ρώσων (62-48 στο 30'). Η τελική αντεπίθεση άρχισε στην τέταρτη περίοδο. Ο Νίκος Χουγκάζ έδωσε το σύνθημα και οι Αρνόκουρος, Αρσενόπουλος μείωσαν στους επτά (62-55 στο 31'). Οι παίκτες του Πασούτιν με σερί 5-1 απέκτησαν ένα σημαντικό «μαξιλαράκι» και διαχειρίστηκαν την πίεση των Ελλήνων. Το ξέσπασμα του Αρσενόπουλου στο τέλος ήρθε αργά με την Ρωσία τελικώς να κερδίζει με +8 (83-75).

Τα δεκάλεπτα: 31-15, 49-34, 62-48, 83-75