Φιλική νίκη της Εθνικής U19 επί της Σερβίας στα Αοράκια

Θετικό δείγμα από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ενόψει του Παγκοσμίου που ξεκινάει το Σάββατο…

Αισιόδοξα μηνύματα για τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19 του Ηρακλείου (29/6-7/7) άφησε η Εθνική που νίκησε 69-62 τη Σερβία στα «Δύο Αοράκια».

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βρέθηκε να κυνηγά διψήφιες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο μέρος κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην ομάδα που ήταν πέρσι πρωταθλήτρια Ευρώπης στο U18.

Η Σερβία με επτά πόντους του Ίλιτς προηγήθηκε 0-9 και η ελληνική ομάδα χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να σκοράρει με τον Σωτηρίου. Το τρίτο σερβικό γκολ-φάουλ δημιούργησε την πρώτη διψήφια διαφορά, 7-17, όμως η βελτίωση της άμυνας και οι λύσεις από Ρογκαβόπουλο και Χουγκάζ μείωσαν στο 13-17 του δεκαλέπτου. Η ελληνική αντεπίθεση συνεχίστηκε και με δύο αιφνιδιασμούς ήρθε η ισοφάριση (17-17). Οι «πλάβι» με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και την υπεροχή στους ψηλούς απάντησαν με 0-9 (17-26), αλλά ένα ξέσπασμα του Ρογκαβόπουλου με δύο σερί τρίποντα έφερε την Εθνική στο -5 (25-30). Η Σερβία έκλεισε το ημίχρονο στο +9 (25-34) έχοντας 13 επιθετικά ριμπάουντ (7 αμυντικά η Ελλάδα), ενώ και οι δύο ομάδες είχαν άσχημα ποσοστά από μακριά (3/19 η Εθνική, 1/10 η Σερβία).

Τα τρίποντα από Καράμπελα και Ρογκαβόπουλο έφεραν την Εθνική στον πόντο, 33-34, με την επανέναρξη. Ο Πέτρουσεφ φρόντισε να κρατήσει μπροστά τη Σερβία με συνεχείς πόντους, αλλά μόνο προσωρινά, αφού η «βόμβα» του Σανδραμάνη έφερε νέα ισοπαλία, 45-45 και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους οριακά μπροστά, 47-49. Το πρώτο ελληνικό προβάδισμα ήρθε 8:27 πριν το τέλος με βολή του Αρσενόπουλου, 50-49. Η Εθνική πήρε φόρα και με τους Χουγκάζ και Κολοβέρο έφτασε και στο 54-49, ενώ με τρίποντο του πρώτου ξέφυγε με 59-52, 5:55 πριν το τέλος. Το τρίποντο του Ρογκαβόπουλου διαμόρφωσε το 64-56 με 2:19 να απομένουν και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 25-34, 47-49, 69-62

Αύριο (20:00), το τελευταίο φιλικό στα «Δύο Αοράκια» απέναντι στις πανίσχυρες ΗΠΑ, πριν από την πρεμιέρα με τις Φιλιππίνες το Σάββατο (20:30).