Ρήξη αχίλλειου τένοντα για τον Κέβιν Ντουράντ

Όπως όλα δείχνουν ο KD θα μείνει εκτός δράσης για 8-9 μήνες μετά το σοβαρό τραυματισμό του στους τελικούς του ΝΒΑ

Οι φόβοι επιβεβαιώθηκαν και ο Κέβιν Ντουράντ υπέστη ρήξη αχίλλειου τένοντα. Οι ιατρικές εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκε έδειξαν αυτό που όλοι κατάλαβαν τη στιγμή που τον είδαν να ξαπλώνει στο παρκέ της Scotiabank Arena.

O αστέρας των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς πρόλαβε να παίξει μόλις 12 λεπτά στο Game 5 των NBA Finals, σκόραρε 11 πόντους και είχε 3/3 τρίποντα, όμως νωρίς στο ματς λαβώθηκε και πήγε στα αποδυτήρια. Οι σοκαρισμένοι συμπαίκτες του έπαιξαν και για εκείνον, νίκησαν στις λεπτομέρειες (106-105) και μείωσαν στο 3-2 για να δώσουν συνέχεια στη σειρά των τελικών ….

Ο Ντουράντ είχε στην κανονική περίοδο 26 πόντους από 58.7% στο δίποντο, 35.3% στο τρίποντο και 88.5% στις βολές, μαζί με 6.4 ριμπάουντ, 5.9 ασίστ και 1.1 μπλοκ ανά 34.6 λεπτά συμμετοχής σε 78 αγώνες, ενώ στα playoffs μέτρησε 32.3 πόντους από 55.2% στο δίποντο, 43.8% στο τρίποντο και 90.3% στις βολες, μαζί με 4.9 ριμπάουντ, 4.5 ασίστ, 1.1 κλεψίματα και ένα μπλοκ ανά 36.8 λεπτά συμμετοχής σε 12 αναμετρήσεις.

Όπως όλα δείχνουν ο KD θα μείνει εκτός δράσης για 8-9 μήνες, με αποτέλεσμα να κοιτάζει από τώρα το φινάλε της επόμενης κανονικής περιόδου ώστε να παίξει σε μερικά ματς πριν από την έναρξη των playoffs. Έχει συμβόλαιο με τους Γουόριορς αντί 31.000.000 δολαρίων και δύσκολα, πλέον, θα κάνει opt-out. Η λογική λέει πως θα μείνει στην ομάδα και σε μια κατάσταση στην οποία αισθάνεται άνετα, ώστε να προχωρήσει σε ένα γνώριμο περιβάλλον την αποθεραπεία από αυτόν τον πολύ σοβαρό τραυματισμό που υπέστη τα ξημερώματα της Τρίτης (11/6).