Ιστορική πρόκριση στον τελικό ο Προμηθέας, 84-85 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Οι Πατρινοί επικράτησε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης

Ο Προμηθέας Πατρών έκανε τον δικό του… άθλο και έγραψε ιστορία, με την πρόκριση στους τελικούς της Basket League.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε 85-84 της ΑΕΚ στην παράταση μέσα στο ΟΑΚΑ μετά από ένα καταπληκτικό ματς.

Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο φτάνοντας στο +10 στο φινάλε της τρίτης περιόδου και έμοιαζαν να έχουν κλειδώσει τη νίκη όταν στα 35’’ πριν το τέλος ήταν μπροστά με 71-76.

Το τρίποντο του Σάκοτα στα 4,4’’ έστειλε το ματς στην παράταση, όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την τελευταία επίθεση, ωστόσο ο Σαντ-Ρόος αστόχησε στο ντράιβ που επιχείρησε και η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να επιστρέψει στους τελικούς μετά από 14 χρόνια.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, που θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας στους τελικούς (που αρχίζουν τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ), τον Παναθηναϊκό. Εξαιρετικοί και οι Ράιον Μπράουν και Τερέλ Παρκς.

Ο Βινς Χάντερ με 27 πόντους ξεχώρισε από την «Ένωση», που είχε 5/32 τρίποντα και θα παίξει στους μικρούς τελικούς για την παρηγοριά απέναντι στο Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 49-59, 84-85