Ξέσπασε η ΑΕΚ, 88-60 τον Προμηθέα

Με άνεση το 2-1 η Ένωση...

Η ΑΕΚ σκόρπισε απόψε τον Προμηθέα με σκορ 88-60 και έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών με τους Πατρινούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γκέιμπ Γιορκ που έκανε την κορυφαία εμφάνιση του με τη φανέλα της ΑΕΚ και μια 3η περίοδο για να τη θυμάσαι,αφού έκανε ρεκόρ στην επίθεση με 38 πόντους, καθάρισε το ματς, αφού στο τέλος της προηγήθηκε με 74-42, έχοντας καθαρίσει ήδη το ματς. Άξιος συμπαραστάτης του Γιορκ που είχε 23 πόντους, ο Χάντερ με 16 πόντους, ενώ ο Σάκοτα είχε 11.

Τα πάντα κρίθηκαν στην 3η περίοδο όταν η Ένωση έκανε ένα επιμέρους 38-15, εκεί όπου ο Γιορκ σημείωσε 13 από τους 23 πόντους του, ενώ άλλους 10 έβαλε σε εκείνο το σημείο ο Χάντερ. Η ΑΕΚ σημείωσε 37 πόντους από τα λάθη του Προμηθέα και έστησε πάρτι στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Το ματς

Mε τον Γιορκ να ξεκινάει ζεστός έξω από τα 6.75 η ΑΕΚ πήρε γρήγορα ένα πρώτο προβάδισμα με 6-1, για να το μαζέψει γρήγορα ο Προμηθέας και με τρίποντο του Λίποβι να ισοφαρίσει σε 6-6. Ακολουθεί ένα σερί 7-0 για την Ένωση, παρά το γεγονός πως δεν είχε τον έλεγχο στα ριμπάουντ, αλλά κατάφερνε να υποχρεώσει τους Πατρινούς σε κακές επιθέσεις και λάθη. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τη μέγιστη διαφορά μετά από ένα σερί 6-0 της ΑΕΚ για το 19-11 με λέι-απ του Γιορκ που έφτασε τους οκτώ πόντους.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι εξακολουθούσε να πιέζει και έτσι άφησε τον Προμηθέα για περίπου 4:30 χωρίς καλάθι, μέχρι να πάει η διαφορά στο +12, για το 23-11. Ο Χολ κατεβάζει τη διαφορά στους οκτώ για το 25-17, αλλά ένα νέο σερί της «βασίλισσας» με 6-0 θα φέρει τη διαφορά στο +14, για το 31-17 με λέι-απ του Σάκοτα, ενώ λίγο αργότερα ο Θίοντορ θα δώσει την μεγιστη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο με τρίποντο για το 34-19, 3:24 πριν λήξει το πρώτο μέρος. Ο Προμηθέρας απαντά με ένα δικό του 7-0 για να μειώσει σε 34-27 με τρίποντο του Κατσίβελη, για να κάνει με ένα σουτ στο τέλος της επίθεσης ο Σαντ-Ροος για το 36-27.

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι στην 3η περίοδο και το έπραξε με έναν Γιορκ να βρίσκεται στη ζώνη του λυκόφωτος για να σημειώσει 13 πόντους σε αυτή την περίοδο, ενώ και ο Χάντερ με άλλους 10, δεν είχαν καμία διάθεση για αστεία. Η ΑΕΚ έχοντας κάνει ένα 31-10 στα πρώτα οκτώ λεπτά της περιόδου, είχε πάει στο +30 με κάρφωμα του Τζέιμς και το ματς ήταν ήδη ιστορία. Ο Ξανθόπουλος με ένα τρίποντο πίσω από το κέντρο έκανε το 74-42 για ένα επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο που έφτασε το 38-15!!!

Η τελευταία περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστική με τη διαφορά να πέφτει ελάχιστα κάτω από τους 30, ο Λαρεντζάκης έκανε το δικό του κομμάτι στην τελευταία περίοδο και το 88-60 μάλλον κολακεύει τους φιλοξενούμενους που ήταν κατώτεροι των περιστάσεων με 22 λάθη, ενώ έδωσαν 37 πόντους με αυτά στην ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 36-27, 74-42, 88-60

ΑΕΚ: Χάντερ 16 (7/11 δίποντα), Τζέιμς 10, Σαντ-Ρος 6, Θίοντορ 6 (2), Γιορκ 23 (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Μωραΐτης, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 11 (1), Λαρεντζάκης 9, Γιαννόπουλος, Ρογκαβόπουλος, Εμπάκουε 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Κασελάκης , Κατσίβελης 6 (1), Τσαϊρέλης 13, Λίποβι 6 (1), Ελις 5, Σαλούστρος 11 (1), Γκίκας, Μέιερ, Γερομιχαλός 5 (1), Χολ 11 (3), Παρκς, Μπράουν 3 (1)