Ο Προμηθέας έκανε το 1-1 κόντρα στην ΑΕΚ

Επικράτησαν με 74-65 στην έδρα τους οι Πατρινοί...

Σε ένα παιχνίδι με ένταση και δυνατές άμυνες ο Προμηθέας πέτυχε το 1-1 κόντρα στην ΑΕΚ για τους ημιτελικούς των playoffs επικρατώντας με 74-65...

Πρώτος σκόρερ του Προμηθέα Πατρών και με σημαντικούς πόντους στην 4η περίοδο ήταν ο Λάνγκστον Χολ που τελείωσε το ματς με 19 πόντους. Παίκτης "κλειδί", όμως, ήταν ο Χρήστος Σαλούστρος που σημείωσε 12 πόντους και είχε ακόμα 8 ριμπάουντ στη στατιστική του.

Σε αντίθεση με το Game 1, όπου είχαμε πολύ υψηλό σκορ, το δεύτερο παιχνίδι ξεκίνησε με δυνατές άμυνες κι αρκετές άστοχες προσπάθειες από τους παίκτες των δύο αντιπάλων. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να έχει 2/12 σουτ και την ΑΕΚ 6/17 (το σκορ ήταν 11-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η παραγωγικότητα ανέβηκε. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με τις ομάδες να τρέχουν μικρά σερί 6 και 8 πόντων, ωστόσο καμία δεν κατάφερε να εδραιωθεί σε θέση οδηγού. Κι έτσι πήγα στα αποδυτήρια με τη διαφορά μόλις στους δύο πόντους υπέρ του Προμηθέα (36-34). Στο πρώτο 20λεπτο η Ένωση είχε 3/16 τρίποντα (18%) .

Στο ίδιο έργο θεατές και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Όποια ομάδα έπαιρνε το προβάδισμα αμέσως ο αντίπαλος είχε απάντηση, με αποτέλεσμα καμία να μην μπορεί να εδραιώσει τη θέση της. Στο 29’ ο Χολ με τρίποντο έκανε το 55-48, με τον Προμηθέα να μεγαλώνει στη συνέχεια την υπέρ του διαφορά και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +8 (57-49).

Τα πάντα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο. Στο 33’, ο Παρκς έκανε το 60-49 στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα του Προμηθέα στο ματς. Και λίγο αργότερα ο Γκίκας με τρίποντο έκανε το 63-51. Η ΑΕΚ, όμως, δεν τα παράτησε κι επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης. Στο 38’ ο Θίοντορ με βολές έγραψε στο 65-61 κι έφερε ξανά την ομάδα σε απόσταση αναπνοής. Μέχρι εκεί, όμως, ο Χολ στο 39’ έκανε το 70-62 κι έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη, με τον Προμηθέα να φτάνει στο θετικό αποτέλεσμα και το 1-1.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το γήπεδο ήταν γεμάτο -πλην ελαχίστων θέσεων- κι εκτός από τους φίλους του Προμηθέα υπήρχαν και φίλαθλοι της ΑΕΚ στις εξέδρες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Σώμος, Καλδίρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-13, 36-34, 57-49, 74-65