Έκανε το 2-0 στο Λίντο ο ΑΟΚ Χανιά και πήρε προβάδισμα τίτλου

Νίκησε τον Εργοτέλη 59-58 στον 2ο τελικό της ΕΚΑΣΚ- Διαμαρτύρονται για το φάουλ στο τέλος οι γηπεδούχοι...

Σε έναν ακόμη τελικό με αυξημένο ενδιαφέρον και ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο ΑΟΚ Χανιά πήρε τη νίκη από τον Εργοτέλη με 59-58 και έκανε το 2-0 στη σειρά, αποκτώντας πλέον ισχυρό προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου αφού του αρκεί μία νίκη το Σάββατο (19:00) στο κλειστό του Κλαδισού! Οι παίκτες του Χρήστου Παπανικολάου εξασφάλισαν το ροζ φύλλο αγώνα χάρη σε μία εύστοχη βολή του Σκαμνάκη στα τελευταία 3’’ του αγώνα, σε μία φάση ωστόσο που οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται αφού θεωρούν πως ήταν λανθασμένη η υπόδειξη φάουλ υπέρ του ΑΟΚ.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στη μεγαλύτερη διάρκεια της με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο μισό και τους Χανιώτες να ισορροπούν στην επανάληψη.

Σημαντικό πλήγμα για την ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη ο τραυματισμός του Αθανασιάδη στο χέρι, που στέρησε από την ομάδα του τις πολύτιμες υπηρεσίες του.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν καλά στο γήπεδο και κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 5-0 με τον Πυργιώτη όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με τον Κατράνα και τον Κοκολιό μειώνοντας αρχικά σε 11-10 για να πάρουν μάλιστα και προβάδισμα στη συνέχεια με τον Αδοντάκη (11-12). Η λήξη του 10λέπτου πάντως βρήκε τον Εργοτέλη προηγούμενο με 15-12.

Στη συνέχεια, με τον Πυργιώτη οι παίκτες του Βισκαδουράκη αύξησαν τη διαφορά στους 9 πόντους (24-25) όμως ο Αδοντάκης ήταν αυτός που κατάφερνε να κρατάει την ομάδα του κοντά στο σκορ (25-18, 27-20). Η επιθετική ευστοχία του Σκαμνάκη, ψαλίδισε τη διαφορά με το παιχνίδι να πηγαίνει στο καλάθι με «γκολ φάουλ» (27-25) . Ο Κολαρετάκης έδωσε προβάδισμα στο ΑΟΚ Χανιά (29-30) λίγο πριν το ημίχρονο που βρήκε τελικά τους Χανιώτες προηγούμενους με 31-32.

Στο β΄ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν την επαφή τους με το σκορ παρότι ο Εργοτέλης είχε αρχικά τον έλεγχο (39-36, 41-36). Ο Αλεξίου με τρίποντο και εύστοχη βολή έδωσε προβάδισμα ξανά στην ομάδα του (41-42) με την πρωτοπορία να αλλάζει χέρια στη συνέχεια για να φτάσουμε στο 30λεπτο με το 45-48 υπέρ του ΑΟΚ.

Αρκετό ενδιαφέρον είχε και η 4η περίοδος αφού ο Εργοτέλης αρχικά είχε ένα ισχνό προβάδισμα όμως η ομάδα των Χανίων όχι μόνο κρατούσε την επαφή αλλά πήρε ξανά τα ηνία (54-58) για να φτάσουμε στο 58-58 στο 39΄. Οι διαιτητές 3,3΄΄ πριν το τέλος έδωσαν φάουλ του Χριστοδούλου στον Σκαμνάκη που ευστόχησε στην πρώτη βολή, δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του!

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 31-32, 45-48, 58-59.

Διαιτητές: Μαλαμάς-Κώτσου-Χριστινάκης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Κουμάκης 5(1), Αθανασιάδης 4, Μαϊστρέλης 8(1), Βερτούδος 11(1), Καλογεράκης, Μανιαδής, Χριστοδούλου 1, Μπελεφάντης 2, Καλλέργης, Αλετράς, Πυργιώτης 27(1).

ΑΟΧ Χανιά (Χ. Παπανικολάου): Κοκολιός 8(1), Αλεξίου 11(1), Κουτσαύδης, Θεριάκης, Κούρος 2, Κατράνας 5(1), Κολαρετάκης 4, Αδοντάκης 15, Παπαδάκης 3(1), Σκαμνάκης 11(2).