Έγινε το 2-2 στο Εργοτέλης –Κύδων

Σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί το εισιτήριο για τον τελικό Ανδρών της ΕΚΑΣΚ...

Σε τρίτη αναμέτρηση θα κριθεί το εισιτήριο για τον τελικό των Ανδρών της ΕΚΑΣΚ αφού το Σάββατο ο Εργοτέλης έκανε το 2-2 στη σειρά, επικρατώντας του Κύδωνα με 69-63 στο παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Λίντο. Yπενθυμίζουμε ότι ήδη περιμένει στον τελικό ο ΑΟΚ Χανιά.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 23-22 υπέρ των γηπεδούχων. Και στη συνέχεια το ματς ήταν ανταγωνιστικό με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή (38-40). Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη έπαιξαν καλύτερη άμυνα, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με ένα σερί 15-5 πήραν προβάδισμα 57-45. Η συνέχεια είχε αρκετό ενδιαφέρον με τον Κύδων να παλεύει για τη νίκη- πρόκριση όμως οι κιτρινόμαυροι ψύχραιμοι στα καίρια σημεία πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 38-40, 57-45, 69-63

Εργοτέλης (Βισκαδουράκης): Σταράκης, Αθανασιάδης 15(2), Μαϊστρέλης 9(3), Βερτούδος 16, Καλογεράκης 3, Κουμάκης 2, Χριστοδούλου 11(2), Μπελεφάνης 9, Καλέργης, Αλετράς, Πυργιώτης 2.

Κύδωνας (Ηλιάκης): Ξηρόφωτος, Λυρώνης 18(3), Λυσικάτος, Χολέβας 10, Ζανιδάκης 13(2), Μπορετός, Κατσουλάκης 2, Λουκάκης 15(1), Πρωτογεράκης.

Το «Ηράκλειο» τον τίτλο στους Παίδες!

Η ομάδα μπάσκετ του Ηράκλειο ΟΑΑ κατέκτησε το πρωτάθλημα Παίδων της ΕΚΑΣΚ αφού στον τελικό της διοργάνωσης που έγινε χθες στο ΒΑΚ επικράτησε του ΟΦΗ 48-45 σε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γ. Μακράκη πήρε το εισιτήριο για τα μπαράζ του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος.

Στο μικρό τελικό, ο Κύδων επικράτησε του Εργοτέλη με 64-53.