«Απογείωση» για τους τελικούς οι Μπακς με σούπερ Αντετοκούνμπο

Ο Greek Freak οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 39 πόντους

Οι Μιλγουόκι Μπακς είναι μια… ανάσα από τους τελικούς της Ανατολής στο NBA, μετά από 18 χρόνια.

Τα «ελάφια» χρειάζονται μια νίκη, καθώς στο 4ο παιχνίδι της σειράς με τους Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν 113-101, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε μαγική βραδιά.

Ο Greek Freak έκανε μαγική εμφάνιση, μία ακόμη, έχοντας 39 πόντους (17 στην τελευταία περίοδο) με 7/10 βολές, 13/17 δίποντα και 2/5 τρίποντα, καθώς επίσης 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 2 λάθη σε 34 λεπτά. Μόνο τα φάουλ μπορούσαν να τον φρενάρουν.

Ο Μάρκους Μόρις με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ ξεχώρισε από τους Σέλτικς, που αποδοκιμάστηκαν από το κοινό τους στο φινάλε. Ο Κάιρι Ίρβινγκ είχε μεν 23 πόντους, αλλά με 7/22 σουτ.

Οι Μπακς έχουν πλέον την ευκαιρία να τελειώσουν τη σειρά τα ξημερώματα της Πέμπτης στο Μιλγουόκι (3:00) και να περιμένουν το νικητή από το ζευγάρι Ράπτορς-Σίξερς (2-2) στους τελικούς της Ανατολής.