Στο Final Four της Euroleague η Εφές

Νίκησε στο 5ο παιχνίδι την Μπαρτσελόνα με 80-71

Η Εφές πήρε τη νίκη στο πέμπτο παιχνίδι της σειράς με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα και μαζί το εισιτήριο για το Final Four της Βιτόρια!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο έπαιξαν μπάσκετ από... άλλο πλανήτη, όπως δείχνει και το 23-28 (10'). Η Εφές βρήκε λύσεις και πήρε το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο (47-42 20'), ενώ και μετά την ανάπαυλα οι Τούρκοι κρατούσαν τα ηνία, χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν (61-57 30'). Αυτό έγινε στην τέταρτη περίοδο. Οι «μπλε» έβαλαν μεγάλα σουτ και έβγαλαν απίθανες άμυνες, με την Μπαρτσελόνα να μην μπορεί να αντιδράσει. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Εφές νικήτρια με 80-71, με τον Εργκίν Αταμάν και τους παίκτες του να ετοιμάζονται για... Βιτόρια!

Τα Δεκάλεπτα: 23-28, 47-42, 61-57, 80-71

Εφές: (Εργκίν Άταμαν) Λάρκιν18, Μπομπουά 11, Μπαλμπάι, Μόερμαν 18, Πλάις 5, Μίσιτς 10, Άντερσον 11, Ντάνστον 7, Σιμόν

Μπαρτσελόνα: (Σβέτισλαβ Πέσιτς) Σεραφέν 4, Πάνγκος 7, Ρίμπας 8, Σίνγκλετον 12, Χάνγκα 9, Ερτέλ 12, Οριολά 7, Κούριτς, Κλαβέρ 2, Τόμιτς 10

Πηγή: Superbasket.gr