Εντυπωσιακοί οι Μπακς με Αντετοκούνμπο έκαναν το 1-1

Νίκησαν τους Σέλτικς 123-102 στο 2ο παιχνίδι των ημιτελικών της Ανατολής…

Όσο εμφατικό ήταν το break των Σέλτικς την Κυριακή, άλλο τόσο και περισσότερο ήταν η ισοφάριση των Μπακς. Το Μιλγουόκι συνέτριψε με 123-102 τους αντιπάλους του στο Game 2, έφερε τους ημιτελικούς της Ανατολής στο 1-1 και πλέον η σειρά μεταφέρεται για δύο ματς στη Βοστώνη, ξεκινώντας από τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Ξέσπασε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που αυτή τη φορά νίκησε την αντίπαλη άμυνα έχοντας 29 πόντους (13/18 βολές, 5/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά. Σπουδαία δουλειά και από τον Κρις Μίντλετον με 28 πόντους και 7/10 τρίποντα, αλλά και τον Έρικ Μπλέντσο με 21 πόντους και 5 ασίστ για τους Μπακς που έκαναν ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία τους στα playoffs με 20 (20/47). Μόρις (17π.) και Χόρφορντ (15π.) ξεχώρισαν από τους Σέλτικς, που είχαν σε κάκιστη μέρα τον Ίρβινγκ (9π. με 4/18 σουτ).

Οι Μπακς, αλλά και ο Γιάννης μπήκαν μουδιασμένα στο ματς. Ο ηγέτης του Μιλγουόκι είχε 0/3 σουτ και σκόραρε μόνο με βολές στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα οι Σέλτικς με δύο σερί, 7-0 και 8-0, να ξεφύγουν με επτά, 23-30. Το πράγμα άρχισε να γυρίζει από τη δεύτερη περίοδο, με τον Αντετοκούνμπο να γίνεται πιο επιθετικός και τον Μίντλετον να παίρνει «φωτιά». Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με έξι, 44-38 και παρότι η Βοστώνη αντέδρασε προσπερνώντας ξανά, 46-51, τα τρίποντα από Μίντλετον, Μπλέντσο και Χιλ έγραψαν το 59-55 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δωδεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στα «ελάφια». Το καλάθι του Μόρις που έφερε τους Σέλτικς στο -3, 74-71, ήταν η τελευταία αναλαμπή τους στο ματς. Ακολούθησε ένα απίστευτο 28-2 στα επόμενα οκτώ αγωνιστικά λεπτά, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στο 102-73 και όλα να τελειώσουν. Στην τρίτη περίοδο ο Greek Freak έκανε σμπαράλια την άμυνα των φιλοξενούμενων με 15 πόντους, δύο τρίποντα και αρκετές ασίστ. Η διαφορά στην τέταρτη περίοδο έφτασε και στο +31, 114-83 και ο Μπραντ Στίβενς γρήγορα πέταξε λευκή πετσέτα ρίχνοντας στη μάχη αναπληρωματικούς, ενώ ο Μάικ Μπαντενχόλζερ τον ακολούθησε δίνοντας πλέον ραντεβού στη Βοστώνη.

Δωδεκάλεπτα: 25-30, 59-55, 98-73, 123-102

Αντετοκούνμπο: Έπρεπε να δώσουμε απαντήσεις

Απόλυτα ικανοποιημένος για την αντίδραση που έβγαλε η ομάδα του μετά το break των Σέλτικς εμφανίστηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

«Παίξαμε δυνατά, βγάλαμε άμυνες και βρήκαμε τον τρόπο να πετύχουμε πόντους. Σημασία έχει, ότι παίξαμε σαν ομάδα. Έπρεπε να δώσουμε απαντήσεις. Είχαμε και δεύτερο ματς στην έδρα μας κι έπρεπε να δείξουμε ποιοι είμαστε. Τα καταφέραμε

», δήλωσε ο Greek Freak μετά τη νίκη των Μπακς με 123-102 και την ισοφάριση σε 1-1.

Όσο για το πώς θα ανακτήσουν το πλεονέκτημα έδρας στη Βοστώνη; «Πρέπει να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο. Να παίξουμε στο δικό μας ρυθμό και το μπάσκετ που μπορούμε να παίξουμε».