Μπάσκετ

Στον τελικό του Παγκόσμιου Σχολικού στα "Δύο Αοράκια" η Ελλάδα

Κόντρα στο Ισραήλ στις 18:00 για το χρυσό τα αγόρια- Την 3η θέση διεκδικούν τα κορίτσια…

Τεράστια επιτυχία για την ομάδα μπάσκετ των αγοριών των Εκπαιδευτηρίων Λαμπίρη που συμμετέχει στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα μπάσκετ αφού εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο σημερινό (18:00) τελικό που θα γίνει στα "Δύο Αοράκια" με αντίπαλο το Ισραήλ.

Οι Έλληνες παίκτες στο ξεκίνημα είχαν τον έλεγχο και έφτασαν ακόμα και στο +11, όμως οι Τούρκοι βρήκαν λύσεις και πήραν το προβάδισμα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν «θρίλερ», με την ελληνική ομάδα να βρίσκει στο τέλος τις λύσεις μέσα από την άμυνα και να παίρνει τη σπουδαία νίκη- πρόκριση.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κάδρας με 24 πόντους ενώ 11 σημείωσε ο Σταυρακούκας.

 Τα οκτάλεπτα: 16-11, 28-21, 35-37,53-49..
Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη (Βαλληνδράς-Ζέρβα): Καράμπελας 5, Πετρίδης 8, Κόπτσας, Σκόρδος 2, Παπαδημητρίου, Ευαγγέλου, Σταυρακούκας 11, Γκίνος, Ρουκάς, Γονίδης 3, Γιαννικόπουλος, Κάδρας 24.

Η Ελληνική ομάδα λοιπόν διεκδικεί το χρυσό κόντρα στο Ισραήλ που επικράτησε 63-57 του Βελγίου.

Σε ότι αφορά στα κορίτσια το 1ο Λύκειο Βούλας θα αγωνιστεί σήμερα το πρωί (10:30) για το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης και την 3η θέση στο Πρωτάθλημα κόντρα στην ομάδα της Ταϊπέι από την Κίνα. Χθες στον ημιτελικό η Ελληνική ομάδα ηττήθηκε από την αντίστοιχη της Φινλανδίας με 39-64. Στον άλλο ημιτελικό η Κινεζική ομάδα έχασε από την Τρουρκία 50-59 κάτι που σημαίνει ότι στο σημερινό τελικό θα αναμετρηθούν Τουρκία- Φινλανδία.


Aναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα:

«Δύο Αοράκια » HALL 1
(A) Βελγιο- Τουρκία 9:00
(K) Κινεζική Τάιπέι -Ελλάδα 1 10:30
(Α) Βόρεια Μακεδονία-Βραζιλία 12:00
(Κ) Κίνα-Δανία 13:30
(Κ) Τουρκία-Φινλανδία 15:30
(Α) Ισραήλ- Ελλάδα18:00 -ΤΕΛΙΚΟΣ

«Δύο Αοράκια» HALL 2
(Α) Νέα Ζηλανδία-Ελλάδα 1 9:00
(Κ) Χιλή-Νεα Ζηλανδία 10:30
(Α) Τσεχία-Γαλλία 12:00
(Κ) ΚροατίαΑυστρία 13:30

ΛΙΝΤΟ
(Κ) Γερμανία-Γαλλία 9:00
(Α) Δανία-Φινλανδία 10:00
(Κ) Εσθονία-Σλοβενία 12:00

ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ (ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟΣ)
(Κ) Ουγγαρία-Ισραήλ 9:00
(Α) Κνεζική Τάιπεϊ-Βουλγαρία 10:30
(Κ) Ιρλανδία-Ολλανδία 12:00

Σχόλια