Άγγιξε την έκπληξη το Ρέθυμνο, έχασε στην παράταση (86-81) στην Πάτρα

Ο "Ευρωπαίος" Προμηθέας τα βρήκε "σκούρα" κόντρα στην κρητική ομάδα...

Το Ρέθυμνο πάλεψε σήμερα για ένα διπλό-βόμβα μέσα στην Πάτρα κόντρα στον Προμηθέα, έφτασε το ματς στην παράταση αλλά στο φινάλε δεν άντεξε και ηττήθηκε με 86-81. Για την κρητική ομάδα το διπλό θα ήταν τεράστιο για τη μάχη της παραμονής αλλά σίγουρα οι παίκτες πήραν ψυχολογία για τη συνέχεια...

Τον όγκο του Κλάντον κοντά στην ρακέτα θέλησε να αξιοποιήσει ο Βαγγέλης Ζιάγκος και ο Αμερικανός σέντερ τον... αποζημίωσε στα πρώτα λεπτά με έξι πόντους (7-8 στο 3'). Λίποβι και Έλις έστειλαν τον Προμηθέα στο +6 (14-8), με το Ρέθυμνο πάντως «ροκανίζει» την διαφορά στο τέλος της περιόδου (21-19).

Με τον Κλάντον να πιάνει ξανά δουλειά οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν τους Πατρινούς να ξεφύγουν (30-29 στο 16'), παρά την κακή εμφάνιση του Μπαρτ στο πρώτο ημίχρονο (1/6 εντός πεδιάς). Δύο τρίποντα του νεαρού Κουρέπη, ένα εκ των οποίων με ταμπλό, διαμόρφωσαν το ισόπαλο 40-40 της ανάπαυλας.

Στην τρίτη περίοδο το Ρέθυμνο είχε ένα επιθετικό ξέσπασμα και με σερί 0-10 (40-50 στο 22') ανάγκασε τον Μάκη Γιατρά να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η... μεταμόρφωση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με τον Σαλούστρο «αιχμή του δόρατος» μείωσαν άμεσα στη διαφορά (59-60). Ο διεθνής φόργουορντ, μάλιστα, διαμόρφωσε και το σκορ περιόδου (65-63) με σουτ από την περίμετρο.

Στην τελική ευθεία του ματς τα πάντα «κρέμονταν» από μία κλωστή. Ο Προμηθέας είχε ελαφρύ προβάσισμα (72-67 στο 34'), με το Ρέθυμνο να ακολουθεί κατά πόδας. Δύο άστοχες βολές του Παρκς και 2/2 από τον Τζόνσον έφεραν το ματς στα ίσια (75-75 στο 26,7"). Στο φινάλε, ο Σαλούστρος αστόχησε σε τρίποντο νίκης με το παιχνίδι να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτο (76-76).

Στην παράταση η αστοχία κυριάρχησε. Με ψυχραιμία και σωστές επιλογές ο Προμηθέας βρέθηκε στο +6 (86-80 στο 44'), το Ρέθυμνο έμεινε από δυνάμεις και η μπίλια τελικώς κάθισε με τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-40, 65-63, 76-76, 86-81 (παρ.)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σαλούστρος 17 (2), Κατσίβελης 7 (1), Γερομιχαλός 1, Λίποβι 9 (1), Παρκς 12, Κασελάκης 17 (2), Γκίκας 10 (2), Μέιερ 3 (1), Ελις 10, Μαντζούκας.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 6, Μπαρτ 7 (1), Κλάντον 14, Ραζής 2, Ντάνιελς 10, Τζόνσον  16, Καλογιαννίδης, Χίκι 12, Κουρέπης 6 (2), Τζόουνς 8.