Λύγισε στην παράταση ο Προμηθέας στην Μπολόνια

Με τρίποντο του Μέιερ έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (84-84) αλλά τελικά ηττήθηκε 98-91 από την Βίρτους Μπολόνια…

Ο Προμηθέας το πάλεψε απέναντι στη Μπολόνια και παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω μέχρι και με 14 πόντους στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, έκανε την ανατροπή και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με τρίποντο του Μέιερ (84-84), ωστόσο εκεί δεν είχε τις δυνάμεις και τελικά υπέκυψε, γνωρίζοντας την ήττα με 98-91 και περιμένει πλέον να μάθει αν θα τερματίσει 3ος ή 4ος.

Ο Προμηθεας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με δύο καλάθια του Κατσίβελη και του 15χρονού Μαντζούκα πέρασε γρήγορα μπροστά (1-4, 2'), ωστόσο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την κατάσταση και πήραν εκείνοι το προβάδισμα με τρίποντο του Πάντερ (10-8, 4'). Οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 25-23. Ο Προμηθέας το πάλεψε και έφερε το ματς στα ίσα (37-37, 15'), ωστόσο οι Πάντερ και Καπελέτι ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και οδήγησαν την ομάδα τους στο +6 μετά από 20' αγώνα (52-46).

Στην επανάληψη η Μπολόνια έφτασε μέχρι και το +14 με τρίποντο του Τέιλορ (62-48) και ανάγκασε το Μάκη Γιατρά να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Το οποίο δούλεψε για τους φιλοξενούμενους, καθώς με επιμέρους 14-5 μπήκαν ξανά στο ματς (67-62). Οι Ιταλοί έβγαλαν όμως αντίδραση και ανέβασαν τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα (72-62), με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι στο 73-64.

Με τη διαφορά να είναι σταθερά στους 10 πόντους (77-67, 32') οι Πατρινοί έπρεπε να αντιδράσουν και το έκαναν. Κατσίβελης και Σαλούστρος ευστόχησαν από την περιφέρεια, φέρνοντας τον Προμηθέα στο -4 (79-75, 35'). Ένα κάρφωμα του Τέιλορ και μία βολή του Αραντόρι έφεραν τους Ιταλούς στο +8 (83-75), με περίπου 3 λεπτά να απομένουν για τη λήξη, όμως ο Μαντζούκας έδωσε τη λύση με τρίποντο για το 83-78 (38'). Στα 52'' ο Λάνγκστον Χολ ευστόχησε από την περιφέρεια και έβαλε... φωτιά στο ματς (84-81), ενώ λίγο αργότερα ο Αραντόρι αστόχησε και στις δύο βολές, με 22'' να απομένουν και τον Μέιερ να ισοφαρίζει με τρίποντο στα 9'' και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση (84-84).

Στον έξτρα χρόνο οι Μέιερ και Πάντερ το έκαναν... προσωπικό, με τους δύο αθλητές να ηγούνται των ομάδων τους. Ο Μορέιρα ευστόχησε στο ζευγάρι βολών για το 92-89 υπέρ της ομάδας του, την ώρα που ο Προμηθέας έδειχνε να έχει κολλήσει επιθετικά. Τέιλορ και Εμπαγιέ ευστόχησαν απο τη γραμμή των βολών και έκαναν το 96-89, ενώ ο δεύτερος έκανε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα για το 98-89. Ο Μαντζούκας πέτυχε ένα εύκολο καλάθι και διαμόρφωσε το τελικό 98-91.

Δεκάλεπτα: 25-23, 52-46, 73-64, 84-84 (κ.δ), 98-91 (παρ)

Πηγή: superbasket.gr