Επιβλητικός ο ΠΑΟΚ, 93-43 την Οπάβα

Για την 12η αγωνιστική της Basketball Champions League...

Σε... περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Οπάβα ο ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν σε μία επιβλητική νίκη με 93-43.

Την 7η νίκη του σε 12 αγωνιστικές πήρε ο «δικέφαλος», καθώς στο παιχνίδι με την Οπάβα οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησαν κατά κράτος των Τσέχων με 93-43. Στο ντεμπούτο του Τζέφερσον, ο Αμερικανός σταμάτησε στους 11 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ σε μία πληθωρική εμφάνιση γεμάτη... υποσχέσεις.

Με «όπλο» την επιθετική πολυφωνία, τα ριμπάουντ και φυσικά την άμυνα, οι γηπεδούχοι πήραν διψήφιο προβάδισμα από το 6ο λεπτό (17-7) και στο ημίχρονο η διαφορά είχε φτάσει τους 27 πόντους (49-22).

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ δεν έριξε ρυθμό, και έκλεισε την τρίτη περίοδο με το υπέρ του 68-37. Ο κόουτς Παπαθεοδώρου μοίρασε χρόνο, με τον Τζέφερσον να κάνει ιδανικό ντεμπούτο και να είναι ο παίκτης που έφτασε τη διαφορά στους 50 (!) πόντους στα 28'' πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μία άνετη επικράτηση με 93-43.

Δεκάλεπτα: 26-10, 49-22, 68-37, 93-43

Πηγή: superbasket.gr