Κοντά στην πρόκριση ο Προμηθέας, 77-64 την Στρασμπούρ

Αγκαλιά με τη συμμετοχή της στους «16» του Basketball Champions League είναι η ομάδα της Πάτρας…

Μία ανάσα από την πρόκριση στους "16" του Basketball Champions League βρίσκεται πια ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, δέχτηκε μόνο 23 πόντους μετά την ανάπαυλα και νίκησε την Στρασμπούρ 77-64, καλύπτοντας παράλληλα -για παν ενδεχόμενο- και την διαφορά των πέντε πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στην Γαλλία.

Όλα προμήνυαν ότι θα γίνει μεγάλο ντέρμπι στο "Δημήτρης Τόφαλος", με την εικόνα που είχε στην άμυνα ο Προμηθέας επί ένα ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό, πάντως, η ομάδα του Μάκη Γιατρά φρόντισε να αλλάξει τελείως αυτή την εικόνα. Επί ένα ημίχρονο ο Προμηθέας και η Στρασμπούρ δεν βαρέθηκαν να ανταλλάσσουν το προβάδισμα (9 φορές άλλαξε χέρια στα πρώτα 10 λεπτά!), με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη από επτά πόντους (7-0 ο Προμηθέας στο 2' και 25-32 η Στρασμπούρ στο 15'). Τελικά τα πάντα ήταν θέμα άμυνας. Και διάθεσης.

Όταν ο Προμηθέας αποφάσισε να σταματήσει τους περιπάτους των Γάλλων στην ρακέτα του (απ' όπου δέχτηκε 26 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) και έδειξε μεγαλύτερη διάθεση στο αμυντικό ριμπάουντ, η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήρε τον έλεγχο του ματς. Η αρχή έγινε στις αρχές της τρίτης περιόδου. Από το 32' έως το 38' ο Προμηθέας κράτησε την Στρασμπούρ χωρίς πόντο για περίπου 5,5 λεπτά, "έτρεξε" στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ένα σερί 11-0 και κάπως έτσι το 42-44 έγινε 53-44. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν είδαν ξανά την πλάτη της γαλλικής ομάδας, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο άρχισαν να την ανεβάζουν και πάνω από τους δέκα πόντους, παίζοντας ουσιαστικά όχι για τη νίκη, αλλά για την κάλυψη του -5 του πρώτου γύρου.

Εν τέλει ακόμα κι αυτό επιτεύχθηκε με ευκολία. Με τον Γκίκα σε ρόλο ηγέτη, τους Χολ, Μπράουν να κάνουν τρομερή δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο και τους Ελις, Μέιερ να συνεισφέρουν και αυτοί στην κυριαρχική εμφάνιση μετά την ανάπαυλα, ο Προμηθέας προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους διαφορά στο τελευταίο λεπτό (75-60), φτάνοντας σε μία πειστική νίκη. Μία νίκη που τον φέρνει αγκαλιά όχι μόνο με την πρόκριση στην επόμενη φάση, αλλά και με την κατάληψη της δεύτερης θέσης του 4ου ομίλου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 39-41, 55-51, 77-64.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 11 (4/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ελις 6, Γκίκας 16 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λίποβι 2 (0/6 σουτ), Μέιερ 11 (3/6 τρίποντα), Χολ 13 (2), Κασελάκης 4, Κατσίβελης 5, Παρκς 2, Σαλούστρος 5 (1), Τσαϊρέλης 2.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Κόλινς 10, Φαλ 12 (7 ριμπάουντ, 3 τάπες), Γκριν 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λανγκ 8 (2), Ενζελί 2, Τραορέ 10 (5/8 δίποντα δίποντα), Πιετρούς, Μπεϊχούρστ, Εντι 11 (2), Σερόν 5.