‘Ηττα για τον ΠΑΟΚ από την Ναντέρ

Σε όλο τον αγώνα ο δικέφαλος του βορρά βρισκόταν πίσω στο σκορ με αποτέλεσμα να κυνηγάει. Την μία και μοναδική φορά που προσπέρασε δεν κατάφερε να τη διατηρήσει, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν τα αρκετά χαμένα ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν άστοχες την αναμέτρηση και στα πρώτα τρία λεπτά το σκορ ήταν 2-2. Στη συνέχεια η Ναντέρ πάτησε γκάζι και ξέφυγε με +10, 15-5, χάρη στο τρίποντο του Σενγκλίν. Στη συνέχεια μετά το τάιμ-άουτ του Παπαθεοδώορυ, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την άμυνά του, με αποτέλεσμα να τρέξει 0-7, μειώνοντας στους 3, 17-14. Στα τελευταία 2 λεπτά οι Γάλλοι ανέκτησαν ξανά μια διαφορά 5 πόντων, όμως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περιόδου με 25-25.

Πολύ δυνατά μπήκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου η Ναντέρ, καθώς ξέφυγε με 7, 32-25. Ο δικέφαλος του βορρά όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να μειώσει στους 3, 38-35, 3 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το μπάζερ μπίτερ σουτ του Γουίλιαμ Χάτσερ, ο οποίος σημείωσε το 43-41.

Αν και ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο καλά, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στην Ναντέρ να έχει το προβάδισμα με 47-45 στα πρώτα 3 λεπτά. Η ομάδα του Ντιαντό ξέφυγε στη συνέχεια με 55-48, όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα 0-6, μείωσαν αρχικά στον πόντο, 55-54 και στη συνέχεια προσπέρασαν με 57-59. Παρόλα αυτά οι Γάλλοι στο τέλος της περιόδου βρέθηκαν μπροστά με 62-60.

Τις βάσεις για τη νίκη έβαλαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, καθώς αρχικά έστειλαν τη διαφορά στο +8, 73-65 και στη συνέχεια στο +11, 76-65. Δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τέλος του αγώνα, με αποτέλεσμα η Ναντέρ να κερδίσει με τελικό σκορ 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 18-16, 19-19, 17-10

Ναντέρ: Καρνέ, Ινβιρνίτσι 8(2), Κονάτε 9(1), Σενγκλίν 19(3), Τρεντγουέλ 8, Γκαμπλ 5, Γιοσκεβίτσιους 10(2), Μενσάχ, Πάλσον 5, Πάνσα Γουότερς 15

ΠΑΟΚ: Αθηναίου 10(2), Χρυσικόπουλος 12(1), Γκάρετ 10, Χάτσερ 12(3), Κόνιαρης 4(1), Γκος 7(1), Τζόουνς 6, Μαργαρίτης 4, Σχοίζας, Τέπιτς 5(1), Τσόχλας, Ζάρας

Πηγή: Basketblog.gr