«Καθάρισε» στo β΄ημίχρονο η ΑΕΚ, 80-56 την Ντιζόν

Μετά το μέτριο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε πιο ορεξάτη στο δεύτερο και με μπροστάρη τον Χάντερ συνέτριψε την Ντιζόν…

Σκούρα τα βρήκε στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» άλλαξαν... τσιπ στο δεύτερο μέρος και με επιμέρους σκορ 26-9 στην τρίτη περίοδο, «έχτισαν» διψήφια διαφορά την οποία και προστάτεψαν μέχρι το τέλος για να φτάσουν στη νίκη με 80-56 και 9η συνολικά στο φετινό BCL.

H AEK δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και ήταν πίσω στο σκορ με 4-10 μετά από 5 λεπτά αγώνα, ωστόσο στη συνέχεια ισορρόπησαν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στον πόντο (14-15).

Εμφανώς διαφορετικοί εμφανίστηκαν οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 9-5 πήραν κεφάλι στην αναμέτρηση (23-20, 15'). Η Ντιζόν έκανε την αντεπίθεσή της και μείωσε στους 3 με λέι απ του Λουμ (31-28, 18'), με τους γηπεδούχους να μη τα... χάνουν και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-30.

Στο δεύτερο μέρος οι «κιτρινόμαυροι» θέλησαν να το... καθαρίσουν και με επιμέρους 12-7 πήραν διψήφιο προβάδισμα μετά από λέι απ του Χάντερ (48-37, 25'). Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μη μπορούν να ακολουθήσουν με αποτέλεσμα να έχουν επιτρέψει στην ΑΕΚ να χτίσει ένα προβάδισμα 23 πόντων μετά τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα (62-39).

Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αισθητά καθώς η διαφορά ήταν μεγάλη και το τελικό αποτέλεσμα είχε κριθεί, ωστόσο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να... πυροβολούν για το 70-44, με τον Γιαννόπουλο να ευστοχεί από την περιφέρεια (34'). Ο Λούκα Μπάνκι θέλησε να δώσει χρόνο στον Θίοντορ αλλά και στους νεαρούς Μωραΐτης και Τσαλμπούρη, με τους ίδιους να παίρνουν τις ευκαιρίες τους. Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την 9η νίκη της στη φετινή διοργάνωση με 80-56.

Δεκάλεπτα: 14-15, 36-30, 62-39, 80-56

Πηγή: superbasket