Εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μπάγερν

Επικράτησε 77-67 έχοντας στις τάξεις του έναν εκπληκτικό Καλάθη…

Ο Παναθηναϊκός δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης πήρε μια άνετη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 77-67, έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον αρχηγό του Νικ Καλάθη (13π, 11 ασ). Οι «πράσινοι» ανέβηκαν στο 8-9 μετά από 17 αγωνιστικές, «πιάνοντας» έτσι τους Βαυαρούς στην κατάταξη.

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με 6 γρήγορους πόντους από τον Γκιστ ήταν μπροστά στο σκορ με 10-9 (4'). Οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα 9-0 σερί για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (19-9, 8'), με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται στα τελευταία λεπτά και το σκορ της εναρκτήριας περιόδου να μένει στο 22-11.

Με «όπλο» την καλή αμυντική λειτουργία, οι παίκτες του Πιτίνο έφτασαν μέχρι και το +15 (26-11, 12'). Οι Βαυαροί πέτυχαν 8 γρήγορους πόντους, ωστόσο η διαφορά ήταν μεγάλη για να καλυφθεί, με τους «πράσινους» να είναι σταθερά μπροστά με διψήφιο νούμερο (29-19, 14'). Οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι μέχρι και στα επόμενα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να κρατά με ευκολία το προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +11 (43-32).

Στο δεύτερο μέρος ο Νικ Καλάθης συνέχιζε να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του δίνοντας πολλά έτοιμα καλάθια, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν συνεχώς τις λύσεις και να μην αφήνουν τη διαφορά να ξεφύγει πάνω από τους 10 πόντους (55-48, 27'), έχοντας τον Ουίλιαμς σε τρομερή κατάσταση μεν (16π με 6/9 σουτ), δίχως στηρίγματα δε. Η αστοχία έκανε την εμφάνισή της στα επόμενα λεπτά με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 59-50.

Μετά από 5 λεπτά στην τελευταία περίοδο, οι «πράσινοι» είχαν σταθερά το προβάδισμα, με τη διαφορά να είναι σταθερά γύρω από τους 10 πόντους (71-61, 35'), δίχως όμως να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Η κούραση και η αστοχία έκαναν την εμφάνισή τους και οι δύο ομάδες είχαν δυσκολίες στο σκοράρισμα, με τον Παναθηναϊκό να είναι στο +9, μετά από μία εύστοχη βολή του Τόμας (74-65, 38'30''). Τα επόμενα 90'' είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με τους «πράσινους» να φτάνουν στη νίκη με 77-67.

Δεκάλεπτα: 21-11, 43-32, 59-50, 77-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 10 (5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 2, Λάσμε (4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 18 (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παππάς 4, Γκιστ 13 (6/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεκαβίτσιους 1, Λοτζέσκι 11 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 14 (6/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Μήγοτλου 4

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς, Χομπς 3 (1), Κινγκ 3 (1), Κόπονεν 9 (3/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Ραντόσεβιτς 5, Λούτσιτς 8 (1), Λο 5, Τζέντοβιτς 4 (7 ασίστ), Γιόβιτς 2, Μπαρτέλ 7, Γουίλιαμς 21 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές)

Πηγή: Superbasket.gr