Μεγάλη νίκη επί της Μπαϊρόιτ ο Προμηθέας

Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε 95-83 και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στους «16» του Basketball Champions League…

Με το Νίκο Γκίκα να κάνει τρομερό παιχνίδι δημιουργικά και το Ρίον Μπράουν να εκτελεί με κάθε πιθανό τρόπο, ο Προμηθέας πήρε μεγάλη νίκη επί της γερμανικής Μπαϊρόιτ με 95-83 κάνοντας ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στη φάση των «16» του BCL.

Η Μπαϊρόιτ δυσκόλεψε αρκετά τον Προμηθέα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με το σκορ να είναι στο 7-7 μετά από περίπου 3 λεπτά, ωστόσο οι Πατρινοί βρήκαν ρυθμό και με λέι απ του Τσαιρέλη πήραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (24-13, 7'30''), με τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να βρίσκονται στο +5 στο τέλος της περιόδου (28-23) και τον Μπράουν να έχει ήδη 11 πόντους.

Δυνατά συνέχισαν οι γηπεδούχοι με το Λίποβι να ευστοχεί από την περιφέρεια για το +8 (31-23, 11'). Οι Γερμανοί έκαναν την αντεπίθεσή τους και με επιμέρους σκορ 7-2 πήγαν το παιχνίδι στους 3 (33-30, 14'), ενώ 2 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (41-41, 18'). Στην τελευταια επίθεση της περιόδου και με σκορ στο 41-42 υπέρ των Γερμανών, ο Κασελάκης δεν αστόχησε από την περιφέρεια για το +2 του Προμηθέα μετά από 20' αγώνα.

Οι Πατρινοί έκαναν καλή εκκίνηση και στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 10-2 ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (51-44, 23'). Με τον Οκτάβιους Έλις να κάνει μεγάλη ζημιά στους φιλοξενούμενους και τον Μπράουν αν είναι ασταμάτητος (18π) οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα (69-60, 29'), ενώ 1'' πριν το τέλος της περιόδου, ο Κασελάκης πήγε τη γραμμή γαι 3 βολές, ευστοχώντας σε 2/3 για το +8 της ομάδας του (71-63).

Ο Προμηθέας διατηρούσε με ασφάλεια το προβάδισμα (77-69, 34') , με το Γκίκα να έχει φτάσει τις 9 ασίστ και τον Μπράουν τους 24 με 11/16 σουτ! 3' πριν τη λήξη ο Μπράουν ευστόχησε ξανά από την περιφέρεια για το +11 των Πατρινών (86-75). Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες του Μακη Γιατρά διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα και έφτασαν με άνεση στο τελικό 95-83.

Δεκάλεπτα: 28-23, 41-42, 71-63, 95-83

Πηγή: Superbasket.gr