Τέλος στο σερί της ΑΕΚ έβαλε η Μπάμπεργκ

Η Ένωση «πλήρωσε» την αστοχία της και τα ανεκμετάλλευτα επιθετικά ριμπάουντ στα τελευταία λεπτά...

Το νικηφόρο σερί 8-0 της ΑΕΚ (8-2) στο BCL έφτασε στο τέλος του, αφού η Μπάμπεργκ (7-3) αναδείχθηκε νικήτρια με 77-73, για την 10η αγωνιστική, σε ένα ματς που ήταν στην... κόψη του ξυραφιού μέχρι το τέλος.

O Ντελρόι Τζέιμς άνοιξε λογαριασμό για την ΑΕΚ στη Γερμανία με σουτ από μέση απόσταση, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσουν καλάθια στα πρώτα 5 λεπτά. Ξανά ο Τζέιμς με σουτ από την περιφέρεια έκανε το 6-11 για την ΑΕΚ που έκλεισε την πρώτη περίοδο με το υπέρ της 19-20.

Ίδια η εικόνα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τη ΑΕΚ να βρίσκει στηρίγματα από τους Χάντερ και Γκρίφιν και να έχει το προβάδισμα (25-27, 13'). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον Ράις, ενώ ο ίδιος λίγο αργότερα μετά από πάσα του Ζήση έκανε το 35-30 με σουτ από την περιφέρεια (16'). Η ΑΕΚ κατάφερε να ισορροπήσει και πήρε στα αποδυτήρια με ισόπαλο σκορ (39-39).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό (48-50, 25') με το Χάντερ να καρφώνει για το προβάδισμα της ΑΕΚ. Τα λάθη και η αστοχία έκαναν την εμφάνισή τους για την Ένωση, που είχε την ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ, ωστόσο το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +1 (56-55).

Ο Ράις έφερε τη Μπάμπεργκ στο +8 (68-60, 34'), ωστόσο οι Σάκοτα και Λαρεντζάκης έδωσαν λύσεις τόσο από μέσα όσο και από την περιφέρεια για το -1 της ΑΕΚ (70-69, 37'). Δύο λεπτά πριν τη λήξη οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (73-73), με τους παίκτες του Μπάνκι να μην μπορούν να αξιοποιήσουν 2 σερί επιθετικά ριμπάουντ 1' πριν τη λήξη. Ο Ράις πήγε στη γραμμή των βολών, έκανε το 2/2 στα 42'' πριν το τέλος, με το Λαρεντζάκη να αστοχεί στο τρίποντο για το προσπέρασμα της ΑΕΚ, με τον Σάκοτα να κατεβάζει το επιθετικό ριμπάουντ και να κάνει βήματα στην τελευταία επίθεση «χαρίζοντας» έτσι μια πολύτιμη μπάλα. . Οι «κιτρινόμαυροι» έστειλαν στη γραμμή τον Ρούμπιτ για δύο βολές, με τον άσο της Μπάμπεργκ να μην αστοχεί και να γράφει το τελικό 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 56-55, 77-73.

Πηγή: superbasket.gr