Το Ρέθυμνο έμεινε... στις γιορτές και έχασε (80-64) στο Περιστέρι

Η κρητική ομάδα ήταν απογοητευτική στο πρώτο μέρος και το ημίχρονο έληξε με σκορ 50-20...

Δεν ξεκίνησε θετικά τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις το 2019 το Ρέθυμνο Cretan Kings, γνωρίζοντας την ήττα με 80-64 από το Περιστέρι εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League.

Η κρητική ομάδα πλήρωσε το νωθρό α’ ημίχρονο, αφού βρέθηκε με 30 πόντους πίσω στο σκορ (50-20) και δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην καλή αμυντική λειτουργία και στην ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τα 6.75μ. Στο β’ μέρος οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου αντέδρασαν, καταφέρνοντας να πετύχουν περισσότερους πόντους από τον αντίπαλό τους και στα δύο τελευταία δεκάλεπτα με 18-21 και 12-20 αντίστοιχα, κατεβάζοντας τη διαφορά στους 16 πόντους.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στιβ Μπαρτ με 19 πόντους, με τους Τζόνσον και Ντάνιελς να ακολουθούν με 17 και 11 πόντους, αντίστοιχα. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου επιστρέφοντας στο Ρέθυμνο θα επικεντρωθεί στο επόμενο κρίσιμο παιχνίδι στο «Μελίνα Μερκούρη» (Σάββατο 12/1 – 15.30) κόντρα στον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 50-23, 68-44, 80-64.

Περιστέρι Βίκος Cola (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10(1), Χάροου 15(2), Γκρέι 12(2), Αγραβάνης 8(1), Ντάνιελ 3(1), Μουράτος 3(1), Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος 2, Μπέντιλ 12(3), Σίρκο 8(1), Καράμπελας, Κάλαχαν 5(1).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου, Μπαρτ 19(3), Κλάντον, Ραζής 8(1), Ντάνιελς 11 (8ριμπ.), Οικονομόπουλος 3(1), Τζόνσον 16(2), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Μπρέισι – Ντέιβις 1, Τζόουνς 4.