Άργησε να... ξυπνήσει, έχασε αλλά έκανε ένσταση ο Παναθηναϊκός

Η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε με σκορ 83-86 από το ΟΑΚΑ...

Ο Παναθηναϊκός άργησε να ξυπνήσει και ηττήθηκε με 83-86 από την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ. Μια ήττα (με Βόβορα στον πάγκο) που ίσως στο τέλος τον βγάλει εκτός οκτάδας...

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 9052 θεατές βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ σύμφωνα με τη EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία, Μόγκουλκοτς, Παστούσιακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 40-47, 56-64, 83-86

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Τόμας 11 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης, Λάσμε 6, Παππάς 13 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιστ 12 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 24 (9/17 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 2

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 12 (1/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη), Μίτσοβ 10 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκουντάιτις 20 (7/8 δίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπέρτανς 3 (1), Ταρτσέβσκι 5, Νέντοβιτς 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Κουζμίνσκας 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές), Μπρουκς 2, Τζέρελς 15 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα)

Η αναμέτρηση για τη 14η αγωνιστική της EuroLeague 2018/19 φαίνεται πως θα έχει και... τρίτο ημίχρονο, καθώς αμέσως μετά την ολοκλήρωσή της, οι παράγοντες των γηπεδούχων κατέθεσαν ένσταση κατά του κύρους του αγώνα.

Συγκεκριμένα, έμεναν δύο λεπτά για το φινάλε, όταν οι πράσινοι μείωσαν στους οκτώ (76-84) με καλάθι του Νικ Καλάθη. Το χρονόμετρο έτρεξε από τα 2:00 έως το 1:48 χωρίς λόγο, με τους διαιτητές να βλέπουν τη φάση στο instant replay, αλλά να μην παίρνουν κάποια απόφαση ενώ ήταν ξεκάθαρο το λάθος απέναντι στους γηπεδούχους.

Δευτερόλεπτα μετά το τέλος του αγώνα κατατέθηκε η ένσταση και μένει τώρα να δούμε ποια θα είναι η απόφαση της EuroLeague, που θα πρέπει να εξετάσει προσεκτικά όσα έγιναν καθώς 12 δευτερόλεπτα είναι πολύ μεγάλος χρόνος για ένα σαραντάλεπτο που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Είναι, μάλιστα, ξεκάθαρο και από το play-by-play της αναμέτρησης πως χάθηκε αυτός ο χρόνος. Βλέπετε στα 2:00 το καλάθι του Καλάθη και στο 1:48 την αλλαγή του Λάσμε που μπήκε στο ματς.