Προβάδισμα πρόκρισης με τη νίκη του επί της Βενέτσια ο ΠΑΟΚ

Το τελικό 77-76 τον εδραιώνει στην πρώτη τετράδα του ομίλου του στο Basketball Champions League …

Την πέμπτη νίκη του σε οκτώ αγώνες στο Basketball Champions League 2018/19 πανηγύρισεο ΠΑΟΚ, που λύγισε την αντίσταση της Βενέτσια (77-76) και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή του στους 16 της διοργάνωσης.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν πήρε τη διαφορά από την ήττα στο ματς του πρώτου γύρου (είχε ηττηθεί με δέκα) ωστόσο έπιασε τους Ιταλούς στη βαθμολογία και άφησε τη Βόννη στο 3-5, πριν τη μεταξύ τους αναμέτρηση στη Γερμανία την επόμενη Τρίτη. Γιανίκ Μορέιρα, Φιλ Γκος και Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν οι τρεις που ξεχώρισαν από την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, κακό βράδυ για τον Μάικ Μπράμο που είχε 2/8 σουτ για τη Βενέτσια.

Ο φοβερός και τρομερός Μορέιρα ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στην πρώτη περίοδο. Ο Αφρικανός σέντερ σκόραρε 12 πόντους σε επτά αγωνιστικά λεπτά, ο ΠΑΟΚ είχε 10/13 δίποντα στο δεκάλεπτο, η Βενέτσια από την άλλη είχε αναπτύξει φιλική σχέση με το σίδερο κάθε φορά που εκτελούσε από την περιφέρεια (1/6 τρίποντα). Το 25-17 έδωσε ακόμη καλύτερη ψυχολογία στους Θεσσαλονικείς, που άντεξαν όταν οι Ιταλοί προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους στις αρχές της δεύτερης. Το τρίτο φάουλ του Ντέι ήταν ένα σημαντικό πλήγμα για εκείνους, το γκολ-φάουλ του Γκάρετ και το τρίποντο του Χάτσερ έστειλαν τον ΠΑΟΚ στο +12 (37-25) και μέχρι το ημίχρονο οι παίκτες του Παπαθεοδώρου δεν απειλήθηκαν.

Κι αν το +9 της ανάπαυλας έμοιαζε μικρό για τον ΠΑΟΚ, αποδείχθηκε όντως τέτοιο. Τα λάθη και το ξέσπασμα των Γουάσινγκτον - Στόουν βοήθησαν τη Βενέτσια αρχικά να ροκανίσει τη διαφορά και στη συνέχεια να περάσει μπροστά (49-50 στο 26'), πριν το 55-61 στο 32' από καλάθι του Τζούρι. Ο Χρυσικόπουλος κράτησε σχεδόν μόνος την ομάδα του όρθια (70-67 στο 37'), ο Γκος έβαλε τεράστιο τρίποντο για το 73-68 στο 39' και με αυτή την τρομερή προσπάθεια οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στην πέμπτη τους νίκη σε οκτώ αγώνες για να στρογγυλοκαθίσουν στην τετράδα, δύο νίκες πάνω από τη Βόνη του 3-5 στην έδρα της οποίας θα παίξουν την επόμενη Τρίτη.

Τζούρι και Χέινς με τρίποντα έγραψαν το τελικό σκορ, με τον Φιλ Γκος να βάλει πριν το μακρινό σουτ του δεύτερου βολές για το 77-73 που έκρινε τον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 46-37, 55-54, 77-76

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 14 (6/11 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Γκάρετ 5 (6 ριμπάουντ), Γκος 20 (1/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζόουνς 7 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κόνιαρης 2, Αθηναίου 3, Χάτσερ 7, Μορέιρα 14 (7/9 δίποντα), Σχίζας 2, Τέπιτς, Ζάρας 3

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Μπράμος 6 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΝτεΝικόλαο, Τζούρι 9 (2), Χέινς 15 (6/15 σουτ), Στόουν 9 (3/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιλίγκα 6, Ντέι 6, Ματσόλα 2, Βίντμαρ 4, Γουάσινγκτον 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γουάτ 4