Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ συνέτριψε 92-61 τη Φρίμπουργκ

Ο Δικέφαλος του Βορρά πέτυχε την τρίτη του σερί νίκη στο Basketball Champions League (3-3)... τρίτη του σερί νίκη στο Basketball Champions League (3-3).

Απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης με το… καλημέρα έγινε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μπήκε με ένα 14-0, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν έπαιρναν το πόδι τους από το… γκάζι, αλλά βάζοντας στην «εξίσωση» και τα τρίποντα, εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (29-8), με το τέλος της πρώτης περιόδου να τους βρίσκει στο +22 (32-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Φρίμπουργκ ήταν πιο αποτελεσματική επιθετικά, αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» εξακολουθούσε να διατηρείται ψηλά (40-17). Ωστόσο, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι Ελβετοί ήταν αδύνατο να κόψουν τον ρυθμό των Θεσσαλονικέων, οι οποίοι έχοντας καλή κυκλοφορία και σωστές επιλογές στην επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια με το +27 (51-24).

Με την ίδια όρεξη ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ και στο δεύτερο μέρος, με την υπέρ του διαφορά να εκτοξεύεται στο +32 (58-26). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν μετατρέψει σε τυπική διαδικασία την αναμέτρηση, καθώς πήγαν ακόμη και στο +34 (67-33), με το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει με το 69-37.

Με τα τρίποντα του Αθηναίου, ο ΠΑΟΚ συντηρούσε τη διαφορά του πάνω από τους 30 πόντους και στην τέταρτη περίοδο (78-46) και συνεχίζοντας έτσι μέχρι το τέλος, η ομάδα του «Δικεφάλου του Βορρά» πήρε τη νίκη με το τελικό 92-61.

Τα δεκάλεπτα: 32-10, 51-24, 69-37, 92-61

Πηγή: sport-fm.gr