Δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ επί της Φουενλαμπράδα

Με τη νίκη αυτή (78-71) η ομάδα του Λούκα Μπάνκι βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-1...

Η ΑΕΚ σε ένα κλειστό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ επικράτησε της Φουενλαμπράδα με 78-71 για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League και αντέδρασε μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ και τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδος. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-1, ενώ από την άλλη πλευρά, οι Ισπανοί υποχώρησαν στο 3-2.

Το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να κλέβει γρήγορα τη μπάλα με τον Σαντ Ρος, ο οποίος συνέχισε και κάρφωσε την μπάλα στο καλάθι των Ισπανών και πολύ γρήγορα έκανε το 5-0 με τρίποντο του Τσαλμπούρη. Οι παίκτες του Μπάνκι είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και έχασαν το προβάδισμα μόλις για λίγα δευτερόλεπτα, καθώς ο Εγιένγκα ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έβαλε μπροστά την Φουενλαμπράδα με 13-12. Στην συνέχεια η ΑΕΚ πέρασε και πάλι μπροστά και με επιμέρους σκορ 11-7 έκλεισε την πρώτη περίοδο με το υπέρ της 24-19.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν... ορεξάτοι στην δεύτερη περίοδο και ανέβασαν την διαφορά στο +7 (31-24, 11'49'') με όμορφη συνεργασία των Ρόμπερσον και Μέις, με τον δεύτερο να ολοκληρώνει το alley oop. Οι Ισπανοί ''έσφιξαν'' την άμυνά τους και δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να σκοράρει για τα επόμενα 5'30'' και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο με δύο εύστοχες βολές του Γκαρσία μετά από ασίστ του Κρουζ (31-32). Ο Ματσιούλις με δύο βολές έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 33-32 και στη συνέχεια η ομάδα του έκανε ένα επiμέρους σκορ 8-2 για να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 41-34.

Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και πλησίασαν στους 3 (45-42) με τον Ο΄Λίρι στο 23', ενώ αργότερα πέρασαν ξανά μπροστά με 47-48 και πάλι με τον Αμερικανό. Η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο ανέβασε ρυθμό και πήρε τον έλεγχο κυρίως λόγω των Γκρίφιν και Χάντερ. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με δύο e;yστοχες βολές έκανε το 55-48 για την ομάδα του. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ να είναι έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και να είναι μπροστά με +5 (59-54).

Στην τέταρτη περίοδο οι Ισπανοί συνέχιζαν να ακολουθούν από... κοντά την ΑΕΚ, καθώς εκμεταλλέυτηκαν τα πολλά λάθη των γηπεδούχων (11 μέχρι εκείνο το σημείο) που δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Χάντερ στο 35' έκανε 24 τους προσωπικούς του πόντους για το 68-62. Με 2' να απομένουν για τη λήξη, ο Σαντ Ρος έκλεψε τη μπάλα και έτρεξε όλο τη γήπεδο για να καρφώσει εντυπωσιακά και να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (74-64) και κάπου εκεί η υπόθεση νίκη για την ΑΕΚ είχε... κλειδώσει. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να μειώσουν σε 76-71, πριν ο Σαντ Ρος γράψει το τελικό 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 41-34, 59-54, 78-71

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 7, Ματσιούλις 4 (5 ριμπ.), Ρατάν-Μέις 6 (5 ασίστ), Λαρεντζάκης 7 (5 ριμπ.), Μωραΐτης 5, Γκρίφιν 9 (5 ασίστ), Σαντ-Ρόος 10, Ρόμπερσον 6 (4 ριμπ.), Γιαννόπουλος, Χάντερ 24.

Φουενλαμπράδα (Γκαρσία): Κλαρκ 2, Κρουζ 12, Εγένγκα 7, Ρούπνικ 9, Ζάνα 2, Μπέλας 7 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Γκαρθία 5, Γκονζάλες, Γιόρκα 10, Νογκέιρα 4 (6 ριμπ.), Ο’ Λίρι 13 (10 ριμπ.).

Πηγή: superbasket.gr