Τριπλ- νταμπλ ο Αντετοκούνμπο και ρεκόρ οι Μπακς

Στην εξαιρετική νίκη των Μιλγουόκι με 144-109 πρωταγωνιστής και πάλι ήταν ο έλληνας διεθνής…

Ούτε οι απρόσμενα ανταγωνιστικοί φέτος Κινγκς μπόρεσαν να αντισταθούν στους πολύ βελτιωμένους Μπακς. Η ομάδα του Μάικ Μπαντενχόλζερ επικράτησε 144-109 δια περιπάτου στο Μιλγουόκι φτάνοντας τις οκτώ νίκες σε εννιά παιχνίδια, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να οργιάζει.

Ο 23χρονος σούπερ σταρ έκανε το δεύτερο φετινό του τριπλ-νταμπλ (και ενδέκατο στην καριέρα του) λίγο πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Τελείωσε τον αγώνα έχοντας 26 πόντους με 9/12 βολές, 7/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα, καθώς επίσης 15 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και μοναδικό ψεγάδι στα 30 λεπτά συμμετοχής του τα 5 λάθη.

Οι Μπακς έκαναν ρεκόρ στην ιστορία τους σε τρίποντα σε έναν αγώνα ευστοχώντας σε 22 (σε 56 προσπάθειες). Ο Έρικ Μπλέντσο με 17 και ο Ερσάν Ιλιασόβα με 15 πόντους ακολούθησαν στο σκοράρισμα τον Γιάννη.

Από το Σακραμέντο ο Τζάστιν Τζάκσον με 22 και ο Μπάντι Χιλντ με 19 πόντους διασώθηκαν. Ο Κώστας Κουφός έπαιξε 16 λεπτά έχοντας 2 πόντους (1/2 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.