Συνεχίζει ακάθεκτος στην Ευρώπη ο Προμηθέας

Νίκησε 75-70 την γερμανική Μπαϊρόιτ εκτός έδρας...

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση. Μετά τις νίκες απέναντι σε Οστάνδη και Ολύμπια Λιουμπλιάνας, ο… νεόκοπος στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, Προμηθέας Πάτρας, συνέχισε την εξαιρετική του πορεία, νικώντας 75-70 την γερμανική Μπαϊρόιτ εκτός έδρας.

Ο Προμηθέας μπήκε καταπληκτικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 17-4 στο 5’, με «σφικτή» άμυνα, καλά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση και τον Μέιερ πρωταγωνιστή στο σκοράρισμα. Με 8-0 σερί η Μπαϊρόιτ, μείωσε σε 17-12 στο 8’, με τον Μπρουκς να δίνει λύσεις, όμως οι πατρινοί ολοκλήρωσαν παραγωγικά το δεκάλεπτο και με εύστοχο τρίποντο του Κασελάκη για το υπέρ τους 25-16.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, διατήρησαν προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς στην εξίσωση είχαν μπει και οι Τσαϊρέλης, Έλις και Σαλούστρος για το 29-25 στο 15’. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και να βρίσκουν λύσεις προς το αντίπαλο καλάθι (27-38 στο 18΄με καλάθι του Λίποβι), έπαιρναν επιθετικά ριμπάουντ και πήγαν στα αποδυτήρια ισοφαρίζοντας το μεγαλύτερο προβάδισμα τους (+13).

Με καλάθια του Τόμας, η Μπαϊρόιτ επιχείρησε στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου την αντεπίθεσή της για το 46-38 στο 23’. Ο Προμηθέας είχε χάσει την συγκέντρωσή του στην επίθεση, δεν κυκλοφορούσε καλά τη μπάλα και έδινε ευκαιρίες στους γηπεδούχους να τρέχουν στον αιφνιδιασμό με τον Χρόβατ, για το 53-48 στο 27’. Με εντυπωσιακό κάρφωμα του Χολ, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν προβάδισμα εννέα πόντων, πριν μπει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο (48-57).

Ένα γρήγορο 6-0 με τρίποντο του Ρόμπερτσον έφερε τη Μπαϊρόιτ σε απόσταση αναπνοής (57-54) με οκτώ λεπτά να απομένουν. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Γκίκα (δίποντο και τρίποντο), έφεραν τον προμηθέα στο 65-57, τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος. Οι γερμανοί δεν τα παράτησαν και με νέο τρίποντο του Ρόμπερτσον, μείωσαν σε 71-67, ενάμισι λεπτό πριν ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας. Ένα πολύ όμορφο προσωπικό καλάθι του Κασελάκη, δύο εύστοχες βολές του και μια καλή άμυνα, έδωσαν στον Προμηθέα αυτό που άξιζε βάσει της συνολικής εικόνας, με τελικό σκορ 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 30-43, 48-57, 70-75.

Μπαϊρόιτ (Κορνέρ): Μπρουκς 8 (2), Χρόβατ 16 (1), Μάρτιν 11, Στόκτον 7 (1), Τόμας 10, Ντόρεθ, Ραϊβιό, Ρόμπερτσον 9 (3), Σέιφερθ 6, Βατσάλσκι 3 (1).

Προμηθέας (Γιατράς): Μπράουν 2, Γκίκας 7 (1), Χολ 2, Τσαϊρέλης 6, Έλις 6, Κασελάκης 17 (3), Λίποβι 11 (3), Μέιερ 17 (2), Σαλούστρος 7 (1).