Ο Άρης έχασε στην πρεμιέρα του Europe Cup από...φινλανδική ομάδα!

Ήττα στο "Νick Galis Hall" με σκορ 70-79

Η κατηφόρα για τον Άρη συνεχίζεται με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να γνωρίζει την ήττα με 79-70 από την άσημη φινλανδική Κατάγια στο «Nick Galis Hall» για την πρεμιέρα του FIBA Europe Cup.

Ο Άρης μπήκε… φουριόζος στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Μπελ, ο οποίος σημείωσε επτά γρήγορους πόντους, προηγήθηκε 14-4 στο τέταρτο λεπτό. Με 4/5 δίποντα και 4/6 τρίποντα, σε συνδυασμό με την καλή άμυνα, οι «κίτρινοι» διατήρησαν τη διαφορά (21-11 στο 7’) και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (29-16). Απόλυτα λογικό, αφού η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι, έχοντας συνολικά 12/17 σουτ.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μια άλλη… ιστορία., αφού οι «κίτρινοι» επιδίδονταν σε διαγωνισμό λαθών και άστοχων σουτ. Το ακριβώς αντίθετο έκανε η φινλανδική ομάδα, η οποία βελτίωσε σε μεγάλο βαθμό τα ποσοστά της και με τους Μάλινγκς και Ράιτ να δίνουν το έναυσμα, όχι μόνο ξαναμπήκαν στο ματς, αλλά με ένα απίστευτο σερί 22-6, προηγήθηκαν 38-35 στο 17’. Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 42-42.

Ιδιαίτερα άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και απόδειξη αποτελεί το επιμέρους σκορ, το οποίο ήταν 7-5 υπέρ της Κατάγια, μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά. Οι Φινλανδοί, ωστόσο, εκμεταλλεύτηκαν την τραγική εικόνα των «κίτρινων», οι οποίοι είχαν φτάσει τα 11 λάθη και είχαν «ρίξει» τα ποσοστά τους κάτω από το 40%. Αποτέλεσμα αυτού, ήταν η φιλοξενούμενη ομάδα να φτάσει στο +5 (53-58) στο τέλος της περιόδου.

Ο Άρης έπρεπε να αλλάξει πολλά για να «γυρίσει» την σε βάρος του κατάσταση, αλλά δεν έδειξε ότι μπορούσε. Μετά το πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου, η διαφορά μεγάλωσε (56-63) και όσο περνούσαν τα λεπτά, τα πράγματα γίνονταν χειρότερα, αφού έφτασε στο +10 (60-70), πέντε λεπτά πριν το τέλος. Οι «κίτρινοι», έχοντας καταβληθεί και από το άγχος, αντί να μειώνουν, έβλεπαν την αντίπαλό τους να… ξεμακραίνει και να φτάνει στο +13 (63-76), δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε. Η κατάσταση πλέον ήταν μη αναστρέψιμη και η κόρνα της γραμματείας βρήκε τον Άρη να γνωρίζει μια ταπεινωτική ήττα από τη άσημη Κατάγια με σκορ 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 42-42, 53-58, 70-79

Άρης (Αγγέλου): Μπελ 18 (1/7τρ.), Μποχωρίδης 2, Φλιώνης, Κάιζερ 17, Σλαφτσάκης 2, Αγγέλου, Χρηστίδης 2, Νταλό 4 (1), Χάρις 6 (2), Τζόουνς 11 (2), ΜακΓκί 6, Βεργίνης 2.

Κατάγια (Στεν): Τζέφερσον 8, Μάλινγκς 12, Σεπάλα 9 (2), Σίμπσον 13 (3), Ράιτ 11, Χεράλα, Χουολίλα 6, Πάλμι 11 (1), Περτού, Βαντάγια 9 (1).