Οι αριθμοί για το ΠΑΟΚ-Ρέθυμνο

ΠΑΟΚ και Ρέθυμνο Cretan Kings θα αρχίσουν αντιμέτωποι την προσπάθειά τους στην 27η Basket League (σήμερα στις 15:45), όπως το έκαναν δηλαδή και την περίοδο 2014-15. Τότε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, και πάλι στην Πυλαία, ο ΠΑΟΚ είχε χρειαστεί την παράταση για να επικρατήσει με 88-79. Το σημερινό ματς θα είναι το 22ο μεταξύ των δύο ομάδων στο επαγγελματικό πρωτάθλημα. Ο “δικέφαλος του Βορρά” έχει το προβάδισμα με 13 νίκες έναντι οκτώ των Ρεθυμνιωτών.

Στα 11 παιχνίδια της Θεσσαλονίκης ειδικότερα, ο ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε εννιά φορές την έδρα του, αφού το Ρέθυμνο Cretan Kings επέστρεψε στην Κρήτη με τη νίκη στον προημιτελικό των play offs του 2013 με 75-71 (Χάτσερ 18-Πέτγουεϊ 23) και στο ματς της σεζόν 2015-16 με 94-87 (Χάτσερ 20-Στόουν 19).

Η ιστορία αυτών των αγώνων στη Θεσσαλονίκη άρχισε με μια άνετη νίκη του ΠΑΟΚ. Είχε επικρατήσει στο ματς της σεζόν 2007-08 με 76-61 και αυτή ήταν η ευρύτερη από τις εννιά εντός έδρας νίκες του. Οι δύο ομάδες έχουν δημιουργήσει μια παράδοση “σκληρών” αγώνων στο PAOK Sports Arena, αφού 9 από τους 11 κρίθηκαν με μονοψήφιες διαφορές και δύο από αυτούς στην παράταση: το 2012-13 (91-85) και το 2014-15 (88-79).

Δεν είναι λίγοι οι παίκτες των σημερινών ρόστερ των δύο ομάδων που στο παρελθόν αγωνίστηκαν με τον αντίπαλό τους. Ο Απόλλων Τσόχλας και ο Σταύρος Σχίζας άρχισαν την καριέρα τους στην Basket League από το Ρέθυμνο Cretan Kings, ενώ στην κρητική ομάδα θα αγωνιστούν φέτος δύο πρώην παίκτες του ΠΑΟΚ, ο Κιθ Κλάντον και ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης, που μάλιστα υπήρξαν συμπαίκτες και στον “δικέφαλο” τη σεζόν 2016-17.

Ξεχωριστό θα είναι το ματς για τον Ανδρέα Χριστοδούλου, καθώς θα είναι το 100ό του στην Basket League. Είχε κάνει ντεμπούτο στις 5 Φεβρουαρίου 2014 στον αγώνα Ολυμπιακός-Κολοσσός (77-68).

Τέλος, τρεις πόντοι χωρίζουν τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη από τους 1.500 στην καριέρα του στο επαγγελματικό πρωτάθλημα.