Ο Παναθηναϊκός νικητής στο τουρνουά "Παύλος Γιαννακόπουλος"

Νικητής ο Παναθηναϊκός στο τουρνουά "Παύλος Γιαννακόπουλος", κέρδισε με 85-80 στον τελικό τη Φενέρμπαχτσε...

Με εξαιρετικές άμυνες ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση, φτάνοντας στο +6 (10-6), στο πρώτο πεντάλεπτο, κάνοντας «πάρτι» στη ρακέτα με Λάσμε και Μήτογλου. Στη συνέχεια, η Φενέρ αντέδρασε με μπροστάρη τον Ένις (10-8), αλλά οι Παπαπέτρου και Καλάθης έστειλαν ξανά το «τριφύλλι» σε μία απόσταση ασφαλείας (16-11). Οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν συμπληρώσει τα φάουλ με τους Τούρκους να σκοράρουν μόνο με βολές, αλλά εκείνοι χτυπούσαν από την περιφέρεια, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +7 (22-15).

Χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα μπήκε ο Παναθηναϊκός στη δεύτερη περίοδο, με τον Λοβέρν να κάνει ζημιά στη ρακέτα και έτσι η Φενέρ να πλησιάζει (24-23), στα πρώτα τρία λεπτά. Οι παίκτες του Πασκουάλ έκαναν λάθη και ήταν επιπόλαιοι στην επίθεση, με τους Σλούκα και Ντίξον να βάζουν μπροστά τους Τούρκους στα μισά (29-31). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς απέκτησε ένα πολύ γρήγορο ρυθμό, με τους «πράσινους» να πηγαίνουν στο +3 (37-34), αλλά τον Σλούκα να ισοφαρίζει (37-37), στο 18’. Με πρωταγωνιστή τον Λάσμε, το «τριφύλλι» ξέφυγε στο +4 (42-38), αλλά το καλάθι και φάουλ του Κάλινιτς διαμόρφωσε το 42-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Δυνατά και με ένα 5-0 με τους Παππά και Λοτζέσκι ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, πηγαίνοντας στο +6 (47-41), με τον Κάλινιτς να μειώνει στον πόντο (47-46). Ωστόσο, οι «πράσινοι» έκαναν «θραύση» στα επιθετικά ριμπάουντ και έτσι ήταν σε θέση να διατηρούν μία απόσταση ασφαλείας (53-48), μέχρι το 27’. Στη συνέχεια, ο Καλάθης αποσύρθηκε με τέσσερα φάουλ, αλλά τα ριμπάουντ του Γκιστ και τα καλάθια του «ζεστού» Παππά, έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +8 (63-55), στο 29’. Οι Ντίξον και Σλούκας έκοψαν τη φόρα των γηπεδούχων (65-62), αλλά το buzzer beater τρίποντο του Λεκαβίτσιους, πίσω από το κέντρο, έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +6 (68-62), στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με την εξαιρετική του άμυνα, ο Παναθηναϊκός πήγε στο +12 (74-62) στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου. Προσωρινά, ο Ντίξον σταμάτησε το σερί (74-66), αλλά χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα, οι «πράσινοι» διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια τιμή (78-68). Οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν τον έλεγχο, φτάνοντας ακόμη και στο +13 (85-72) και παρά την χαλάρωσή τους στα τελευταία, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 85-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-41, 68-62, 85-80

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 11, Λάνγκφορντ 5, Λάσμε 10, Παπαπέτρου 11, Παππάς 12, Γκιστ 2, Λεκαβίτσιους 6, Λοτζέσκι 13, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 4.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Μέλι 7, Μαχμούτογλου 2, Ένις 9, Κάλινιτς 7, Σλούκας 15, Γκούντουριτς 4, Γκιουλέρ, Ντίξον 10, Ντουβερίογλου 7, Ντατόμε 4, Λοβέρν 15.