Και όμως ο Άρης έχασε εντός έδρας και έμεινε εκτός Ευρώπης!

Και όμως ο Άρης αποκλείστηκε από την Ευρώπη! Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε 51-62 εντός έδρας από τη Νίζνι και τέθηκε εκτός συνέχειας του Basketball Champions League, παρότι είχε κερδίσει 65-63 στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στη Ρωσία.

Η ομάδα του Αγγέλου μπήκε υπερβολικά αγχωμένη στο παιχνίδι και… έσπασε τα καλάθια, ενώ υπέπεσε σε μπόλικα λάθη. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στη Νίζνι να «χτίσει» καλή διαφορά από τα πρώτα λεπτά: 11-20 το σκορ στην πρώτη περίοδο.

Τα πράγματα για τους «κίτρινους» έγιναν ακόμα χειρότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο σημείωσαν μόλις 7 πόντους για να βρεθούν στο -16 (18-34). Η Νίζνι βρέθηκε ακόμα και στο +19 (18-37) στις αρχές της τρίτης περιόδου, αλλά κάπου εκεί ο Άρης αφυπνίστηκε και αντέδρασε.

Μάλιστα, η ομάδα του Αγγέλου «έτρεξε» σερί 11-0 για να μειώσει από το -17 (26-43) στο -6 (37-43). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ρώσους να προηγούνται μόλις με 4 πόντους (43-47). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι θυμήθηκαν τον κακό εαυτό τους στην τέταρτη περίοδο, όταν και συνέχισαν να… σπάνε τα καλάθια για να πάει στράφι η αντεπίθεσή τους, η οποία τους έφερε σε σκορ «ισοφάρισης» (45-47).

Την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν περισσότερες λύσεις στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα και ξέφυγαν πάλι στο σκορ: 50-61 στα δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Κάπου εκεί μπήκε και η… ταφόπλακα στα όποια όνειρα του Άρη, με τον Μποχωρίδη να αποβάλλεται με ντισκαλιφιέ κι ενώ η ομάδα του βρισκόταν στην επίθεση.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και η Νίζνι έφτασε στη νίκη (51-62) για να πάρει το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Basketball Champions League. Διασωθέντες από το ναυάγιο των «κιτρίνων» ο Τζόουνς (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ), ΜακΓκι (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Νταλό (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ), με την ομάδα του Αγγέλου να ολοκληρώνει το παιχνίδι με τραγικά ποσοστά (14/50 εντός παιδιάς, 17/36 βολές) και 19 λάθη!

«Δήμιοι» του Άρη οι Κέντρικ Πέρι (19 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρόντρικ Όντομ (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ), με το σύνολο του Λούκιτς να αντιμετωπίζει την Παρντούμπιτσε στην επόμενη φάση των προκριματικών.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 18-34, 43-47, 51-62

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 1 (0/7 σουτ, 4 κλεψίματα), Φλιώνης 1, Νταλό 10 (7 ριμπάουντ), Χάρις 3, Αγγέλου, Τζόουνς 15, Κάιζερ 2, Μπελ 9, Σλαφτσάκης, ΜακΓκι 10 (6 ριμπάουντ).

Νίζνι (Λούκιτς): Οντομ 10, Μπρουσάρντ 2, Κομόλοβ 7, Ουζίνσκι, Πέρι 16 (9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκριγκόριεβ 12, Γκούντουμακ, Αστάπκοβιτς, Ζμπανόβ 6, Ντραγκίτσεβιτς 7 (8 ριμπάουντ), Τοπόροβ 2.