Τρίτη η Γαλατασαράι στο διεθνές τουρνουά μπάσκετ της Κρήτης

Η Γαλατασαράι κατέκτησε την 3η θέση στο 3rd International Basketball Tournament Crete που φιλοξενείται στο κλειστό στα Δύο Αοράκια καθώς νίκησε με 94-87 την Χάποελ Ιερουσαλήμ στον μικρό τελικό.

Οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη που τους χάρισε την 3η θέση.

Ούσα πιο εύστοχη στην 1η περίοδο η τούρκικη ομάδα διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο έφτασε στο +7 (22-29) στη λήξη του 10λέπτου με το τρίποντο του Αράποβιτς, ενώ στο 2ο δεκάλεπτο κατάφερε να χτίσει και διαφορά 13 πόντων (25-38) στο 15’. Η Χάποελ μέσα σ’ έναμισι λεπτό έτρεξε ένα σερί 10-0 μειώνοντας σε 35-38, αλλά η αντεπίθεσή της δεν είχε συνέχεια. Οι Τούρκοι επανάκτησαν μία μικρή διαφορά και με το τρίποντο του Γούμπστερ την εκπνοή πήγαν στα αποδυτήρια στο +12 (41-53).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο 2ο ημίχρονο καθώς η Γαλατασαράι είχε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους (67-83) και γενικά αντιμετώπισε ψύχραιμα τις αντεπιθέσεις των Ισραηλινών φτάνοντας άνετα στη νίκη με 87-94.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 41-53 (ημίχ.), 61-71, 87-94.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Ακουίλ 6, Τζόνσον 16 (1), Ελιγιάχου 6, Τιμόρ 11 (1), Φελντέιν 12, Μπάτλερ 11 , Όουενς 5, Τσούμπρεβιτς 7, Μπράουν 13 (1).

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Ερντογάν): Ουέμπστερ 18 (3), Χάρισον 14 (3), Αράποβιτς 5 (1), Χέιζ 3, Κορκμάζ 4 (1), Αράρ 2, Ολμάζ 8 (2), Κλομπουκάρ 12 (2), Όγκαστ 18, Κοκσάλ 8 (1).