Στον τελικό της Κυριακής η Ούνικς, νίκησε 75-69 τη Γαλατά στα Δύο Αοράκια

Πιο έτοιμη παρουσιάστηκε η Ούνικς Καζάν απέναντι στη Γαλατασαράι νικώντας με 75-69 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του 3rd International Basketball Tournament στο κλειστό στα Δύο Αοράκια.

H ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ ακόμα και όταν οι Τούρκοι αντέδρασαν στην 4η περίοδο και έφεραν το ματς στα ίσα, απάντησαν μέσα από την άμυνά τους και πήραν το εισιτήριο για τον Κυριακάτικο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν στις 20:30 το νικητή του αγώνα Ολυμπιακός-Χάποελ Ιερουσαλήμ που ακολουθεί.

Η Ούνικς είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα του αγώνα πιέζοντας στην άμυνα και έχοντας καλά ποσοστά στα σουτ. Μάλιστα προηγήθηκε με 17-7 στο 9’ και 22-9 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Η Γαλατασαράι έδειξε σημάδια ανάκαμψης και μ’ ένα επιμέρους 2-8 σερί μείωσε σε 22-17, όμως η απάντηση της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη ήταν άμεση για το 27-17, ενώ βρέθηκε και στο +15 (42-27) λίγο πριν το ημίχρονο που έληξε με 42-29.

Η ομάδα του Καζάν συνέχισε να έχει τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της 3ης περιόδου παρά τα ξεσπάσματα της Γαλατασαράι που μείωνε τη διαφορά, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά τους αντιπάλους της. Έτσι, το 30λεπτο έληξε 57-46 υπέρ της Ούνικς.

Οι Τούρκοι άφησαν το καλύτερο για το τέλος καθώς στην 4η περίοδο έδειξαν καλύτερο πρόσωπο και μείωσαν ακόμα και στον πόντο (61-60) με κάρφωμα του Κλόμπουκαρ στο 36’. Ο Σεργκέεφ απάντησε από τα 6.75μ. για το 64-60, όμως η Γαλατά είχε επιστρέψει δυναμικά και ισοφάρισε σε 66-66 στο 38’:40’’. Σ’ εκείνο το κρίσιμο σημείο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη αντέδρασαν σωστά. Ο Εντούρ έκανε το 68-66 , ακολούθησαν τρία συνεχόμενα κλεψίματα που διαμόρφωσαν το 75-66 15’’ πριν το φινάλε. Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε...

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 42-29 (ημίχ.), 57-46, 75-69.

ΟΥΝΙΚΣ (Πρίφτης): Σεργκέεφ 3 (1), Μόργκαν 12, Ετζίμ 3, Λόκετ 11, Εντούρ 10, Πονκρασόφ 6 (1), Κλιμένκο 7, Σμιθ 13 (1), Κοστσίφ, Κολέσνικοφ 6, Σελέκετο, Χένρι 4.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Ερντογάν): Γουέμπστερν 6, Χάρισον 14 (2), Αράποβιτς5 (1), Χέις 10 (1), Κορκμάζ 3 (1), Αράρ 7, Ερντενίζ, Σίνκο 3 (1), Ολμάζ 5, Κλόμπουτσαρ 5, Όγκουστ 9, Κοκσάλ 2.