Λιθουανία και Ιταλία προκρίθηκαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Νίκησαν την Ολλανδία (95-93) και την Ουγγαρία (63-69) αντίστοιχα…

Σε απίστευτο παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στις δύο παρατάσεις, η Λιθουανία επικράτησε 95-92 της... Ολλανδίας στο Βίλνιους και εξασφάλισε εισιτήριο για τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας. Η παρέα του Λεκαβίτσιους μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 24-16 στην πρώτη αντίδραση, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και αντέδρασαν, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-39.

Η «λιέτουβα» πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος και έφτασε να προηγείται με 14 πόντους (73-59) στα μισά της 4ης περιόδου. Εντούτοις, οι «οράνιε» δεν τα παράτησαν πάλι και με ένα επιμέρους 16-2 έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση (75-75). «Μοιραίος» για τους Λιθουανούς στην κανονική περίοδο ο Λεκαβίτσιους, που αστόχησε σε λέι-απ στο φινάλε, ενώ με τη λήξη της πρώτης παράτασης ο Μπέντζιους αστόχησε σε τρίποντο. Πάντως, ο γκαρντ του Παναθηναϊκού πέτυχε 14 πόντους.

Πρωταγωνιστής για τους «οικοδεσπότες» ο Καλνιέτις, που σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο στα 4,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της δεύτερης παράτασης, με το οποίο διαμόρφωσε το 95-92. Για τους μαχητικούς «οράνιε» ξεχώρισαν ο Κλουφ (19 πόντοι), ο Φαν ντερ Μαρς (16 πόντοι) και ο Χάμινγκ (γιος του άλλοτε παίκτη της ΑΕΚ και του Άρη, Γκέερτ Χάμινκ), που πρόσθεσε 13 πόντους.

Με κορυφαίο τον Λουίτζι Ντατόμε, ο οποίος είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, η Ιταλία πέρασε από την Ουγγαρία (63-69) και έκανε καθοριστικό βήμα για την πρόκρισή της στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι «ατζούρι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 39-28 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα επιμέρους 23-13 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο το ματς ήταν ντέρμπι, όμως οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και συγκεντρωμένοι στις κρίσιμες στιγμές για να φτάσουν στο 63-69, που σηματοδοτεί την 6η νίκη τους στα προκριματικά (6-2). Από την άλλη, οι Μαγυάροι είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Βοϊβόντα, που σταμάτησε στους 25 πόντους, όμως υπέστησαν την 4η ήττα τους (4-4) και πλέον δυσκολεύει η υπόθεση-πρόκριση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του 10ου ομίλου:

Ουγγαρία – Ιταλία 63-69 (14-20, 28-39, 51-52, 63-69)

Λιθουανία – Ολλανδία 95-93 (24-16, 39-39, 57-55, 75-75, 84-84 στην παράταση, 95-93 στη 2η παράταση)

Πολωνία – Κροατία (22:00)