Νέα ήττα για την Εθνική εφήβων και 4η θέση στο Ευρωπαϊκό

Τη 14η θέση κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπάσκετ εφήβων καθώς ηττήθηκε και σήμερα από τη Φιλανδία στην παράταση με 89-85 (75-75κ.α.).

Η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 15-20 στο 8’ και 25-30 στο 13’:30’’ Από εκεί και μετά, όμως έχασε την επαφή της με το σκορ και η Φιλανδία μ’ ‘ένα σερί 9-2 πήρε τα ηνία με 34-32 και το ημίχρονο έληξε 34-37.

Η ελληνική ομάδα ήταν κακή στην άμυνα στην 3η περίοδο δίνοντας εύκολους διαδρόμους στους αντιπάλους της, οι οποίοι βρέθηκαν ακόμα και στο +10 (51-41 και 56-46). Η Ελλάδα αντέδρασε στην 4η περίοδο, την οποία ξεκίνησε μ’ ένα 0-11 σερί ισοφαρίζοντας σε 60-60 στο 33’. Το ξέσπασμά της, όμως δεν κράτησε για πολύ και οι Φιλανδοί επανέκτησαν διαφορά (72-63). Παρόλα αυτά οι διεθνείς μας δεν τα παράτησαν και με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου ισοφάρισαν σε 75-75 8’’ πριν τη λήξη με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως οι Φιλανδοί με δύο τρίποντα του Ταβανάινεν ξέφυγαν με 85-81. Η «γαλανόλευκη» προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, όμως οι Φιλανδοί ήταν εύστοχοι από τη γραμμή του φάουλ και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 21-22, 34-37, 60-49, 89-85.

ΦΙΛΑΝΔΙΑ (Λοχικόσκι): Εόσια, Γκράντλαντ 20(2), Γιάντουνεν 22, Ρατουσάλο, Ταβανάινεν 35(8), Αμζίλ 4, Σαγιάντιλα 2, Στόγκαρντ 3(1), Τανάμο 3, Τίμονεν.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Τσιρογιάννης 2, Τσουμάνης, Ρογκαβόπουλος 33(5), Κουρτίδης 6, Χατζηδάκης , Αρσενόπουλος 3(1), Γαργαλής 17(2), Καματερός , Σανδραμάνης 18(6), Βουλγαρόπουλος, Καράμπελας 2, Καματερός