Μπάσκετ

Η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ

Δεν ανέδειξε ντέρμπι αιωνίων η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδος στο μπάσκετ που πραγματοποιήθηκε σήμερα από την ΕΟΚ.

 

Ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί τον Χολαργό, στη φάση των «16», σε παιχνίδι που θα διεξαχθεί δίχως την παρουσία κόσμου, λόγω τιμωρίας των Πειραιωτών, ενώστον Παναθηναϊκό θα πρέπει να περιμένουν τον αντίπαλό τους ο οποίος θα είναι ομάδα είτε της Α2 είτε της Β' Εθνικής.

 

Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για την κάτοχο του τροπαίου, ΑΕΚ, η οποία θα πρέπει να περιμένει να κυλήσει η διαδικασία για να μάθει αντίπαλο στην φάση των «16».

 

Στη ίδια φάση το Ρέθυμνο ρίχνεται στη διοργάνωση φιλοξενώντας την Κύμη.

 

Είναι πολύ πιθανό να έχουν «μάχη» δικεφάλων στα προημιτελικά  Κι αυτό γιατί ο νικητής του ζευγαριού ΠΑΟΚ - Πανιώνιος θα τεθεί αντιμέτωπος με τον νικητή του ζευγαριού της ΑΕΚ.

 

Παρακάτω, μπορείτε να δείτε το πλήρες πρόγραμμα του Κυπέλλου Ελλάδος:

 

Α΄Φάση, 1η αγωνιστική (16/9)

1ος Όμιλος

 

1.Κόρινθος-Δούκας

2.Παγκράτι-Κρόνος Αγ. Δημητρίου

3.Μανδραϊκός-Παπάγου

4.Δάφνη Δαφνίου-Πρωτέας Βούλας

5.Πεντέλη-Πανερυθραϊκός

6.Ένωση Ιλίου-Γλαύκος​

7.Τρίτων-Πανελευσινιακός

8.Οίαξ Ναυπλίου-Έσπερος

 

2ος Όμιλος

 

1η αγωνιστική (16/9)

 

9.Ερμής Λαγκαδά-ΣΑ Στρατωνίου​

10.ΓΣ Φαρσάλων-ΚΣ Γέφυρας

11.Ανατόλια-Έσπερος Λαμίας

12.Ελευθερούπολη-Μαχητές Δόξα Πεύκων

13.Μακεδονικός-Φίλιππος Βέροιας

14.Χαλκηδόνα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου​

15.Νίκη Βόλου-Αγρίνιο​

16.Φαίακας Κέρκυρας-Ίκαροι Σερρών

 

2η αγωνιστική (19/9)

 

17.Νικητής 15-Διαγόρας Δρυοπιδέων​

18.Νικητής 7-Χαρίλαος Τρικούπης

19.Νικητής 16-Αίολος Τρικάλων

20.Νικητής 6-Ιπποκράτης​

21.Νικητής 14-Κόροιβος​

22.Νικητής 10-Ερμής Αγιάς Λάρισας

23.Νικητής 12-Καβάλα​

24.Νικητής 4-Ιωνικός Ν.

25.Νικητής 8-Ψυχικό​

26.Νικητής 13-Εθνικός​

27.Νικητής 5-Απόλλων Π.

28.Νικητής 9-Ηρακλής 2017

29.Νικητής 1-Καρδίτσα​

30.Νικητής 2-Αμύντας​

31.Νικητής 3-Καστοριά​

32.Νικητής 11-Μαρούσι​

 

3η αγωνιστική (22-23/9)

 

33.Νικητής 26-Νικητής 23

34.Νικητής 31-Νικητής 32

35.Νικητής 24-Νικητής 20

36.Νικητής 19-Νικητής 22

37.Νικητής 27-Νικητής 18

38.Νικητής 25-Νικητής 30

39.Νικητής 17-Νικητής 28

40.Νικητής 21-Νικητής 29

 

4η αγωνιστική (26/9)

 

41.Νικητής 39-Νικητής 37

42.Νικητής 38-Νικητής 36

43.Νικητής 40-Νικητής 34

44.Νικητής 33-Νικητής 35

 

5η αγωνιστική (29/9)

 

45.Νικητής 41-Νικητής 44

46.Νικητής 42–Νικητής 43

 

Β’ Φάση (3/10)

47.Ρέθυμνο-Κύμη

48.Ολυμπιακός-Χολαργός

49.Νικητής 46-Παναθηναϊκός​

50.Προμηθέας Π.-Άρης

51.Περιστέρι-Ήφαιστος Λήμνου

52.Κολοσσός Ρ.-Λαύριο

53.ΠΑΟΚ-Πανιώνιος

54.Νικητής 45-ΑΕΚ​

 

Γ’ Φάση (3-4/11)

55.Νικητής 47-Νικητής 51

56.Νικητής 53-Νικητής 54

57.Νικητής 50-Νικητής 49

58.Νικητής 48-Νικητής 52

 

Οι ημιτελικοί θα γίνουν στις 13/2 και ο τελικός στις 17/2

Σχόλια