Έκανε το πρώτο βήμα για την παραμονή της η Εθνική νέων ανδρών

Ξέσπασε στην Ισλανδία η Εθνική μας ομάδα νέων ανδρών νικώντας τη εύκολα με 104-86 στο παιχνίδι κατάταξης για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θέλει μία ακόμη νίκη για να παραμείνει στην Α’ κατηγορία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων ανδρών στο αυριανό (22/7, 15:30) παιχνίδι με αντίπαλο τη Σουηδία.

Όσον αφορά στη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στην Ισλανδία δεν αξίζει ιδιαίτερης κριτικής. Ουσιαστικά το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον για ένα δεκάλεπτο καθώς οι διεθνείς μας μπήκαν φουριόζοι στη 2η περίοδο και βρέθηκαν να προηγούνται με 34-54 στο 19’:20’’.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη διατήρησαν το πόδι στο γκάζι, ανέβασαν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά και έφτασαν άνετα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-23, 36-54, 56-78, 86-104

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Μαρτιν): Άσγκιρσον 3, Γκούντμουντσον 16, Στέφανσον 16, Σβέρισον 4, Θόρμπιάναρσον 17, Χάλντορσον 5, Χέρμανσον 4, Χιάλμαρσον 6, Χράφνσον, Γιόνσον 11, Γιοχάνεσον 3

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Αγραβάνης, Καλαϊτζάκης Π. 20, Καλαϊτζάκης Γ. 15, Κουρέπης 6, Λούντζης 17, Χρηστίδης 10, Καμπερίδης 12, Παπαδάκης 19, Πιλάβιος 3, Τάταρης 2