Χάλκινο μετάλλιο για τη Μούρθια

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι, με αρκετό θέαμα παρά τους αποκλέισμούς της Παρασκευής, η Μούρθια κατάφερε να επικρατήσει με 85-74 απέναντι στη Λούντβιγκσμπούργκ και να κατακτήσει την 3η θέση, στο μικρό τελικό του Basketball Champions League.

Η Μούρθια ήταν εκείνη που κατάφερε να ξεκινήσει καλύτερα στην αναμέτρηση, χτίζοντας μια μικρή διαφορά στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, η Λούντβιγκσμπούρκ δεν άφησε να διευρυνθεί αυτή η διαφορά με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 17-18 και την Μούρθια να διατηρεί ένα ελάχιστο προβάδισμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισπανοί με ένα σερί 9-0 έστειλαν για πρώτη φορά το παιχνίδι σε διαφορά δέκα πόντων(17-27) ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου η πλάστιγγα έγερνε υπέρ της Μούρθια (32-42).

Η διακοπή του ημιχρόνου αποδείχθηκε ευεργετική για την Λούντβιγκσμπούρκ με αποτέλεσμα να επιστρέψει στο παιχνίδι με (46-40) λίγο πριν το τέλος την τρίτης περιόδου η οποία έληξε με 53-60.

Στη συνέχεια η Μούρθια που αδυνατούσε να βρει λύσεις επιθετικά είδε τη διαφορά να πέφτει ακόμα και στους τρέίς(57-60). Κάπου εκεί, οι Ισπανοί έδειξαν την κατάλληλη σοβαρότητα και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να μην κοιτάξουν πότε ξανά πίσω, φτάνοντας στη νίκη αλλά και στο χάλκινο μετάλλιο.

Δεκάλεπτα: 17-18, 32-42, 53-60, 74-85.

ΛΟΥΝΤΒΙΧΣΜΠΟΥΡΓΚ (Πάτρικ): Έβανς 6, Τζόνσον 17 (3), Πίτερ-ΜακΝίλι 11 (2), Βαλεσκόφσκι 10, Γουόκαπ 7, Κουκ 11 (1), Γκέσκε, Κοχ 4, ΜακΚρέι 2, Μιούλερ 6 (1), Γουίλι.

ΜΟΥΡΘΙΑ (Ναβάρο): Κλουφ 12 (1), Όλεσον 3, Ρόχας 18 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σόκο 15 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Τούμπα 5, Μπενίτε 8 (2), Χάνα 10 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Λίμα 8, Ουρτασούν 6.