Στον τελικό του Basketball Champions League η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 77-75 της Μούρθια στο δεύτερο ημιτελικό του Final 4 του Basketball Champions League και προκρίθηκε στον κυριακάτικο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει στις 20:30 τη Μονακό.

Η Ένωση ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, στο φινάλε, όμως έκανε σημαντικά λάθη και κινδύνευσε να χάσει δικό της ματς. Παρόλα αυτά έδειξε ψυχικά αποθέματα φτάνοντας στη νίκη-πρόκριση στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημά του, όμως μετά το 11-7 η ΑΕΚ κόλλησε δίνοντας τη δυνατότητα στη Μούρθια να «τρέξει» ένα 0-10 σερί και να προηγηθεί με 11-17 στο 8’. Κάπου εκεί οι ρόλοι αντιστράφηκαν καθώς η Ένωση με τους Έλληνες στην πεντάδα της (Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλος, Σάκοτα, Μαυροειδής) βελτίωσε την άμυνά της, βρήκε λύσεις στην επίθεση και απάντησε με δικό της 17-2 σερί για να προηγηθεί με 28-19 στο 13’:30’’.

Η υπέρ της διαφορά έφτασε και τους 15 πόντους (37-22) με τρίποντο του Πάντερ στο 16’, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα έχασαν τη συγκέντρωσή τους, εγκλωβίστηκαν στο zone press του αντιπάλου τους και σιγά-σιγά η ψαλίδα έκλεισε. Η Μούρθια μείωσε σε 38-34 36’’ για το ημίχρονο, το οποίο έληξε 40-34.

Η ΑΕΚ τα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου διατήρησε μία διαφορά 7-8 πόντων, όμως οι Ισπανοί ανέβασαν την ταχύτητά τους, εκμεταλλεύτηκαν την έλλειψη δημιουργίας των παικτών του Ντράγκαν Σάκοτα και αφού αρχικά ισοφάρισαν σε 49-49 στο 26’, πήραν και τα ηνία με 50-51 στο 26’:30’’. Έκτοτε πήγαιναν πόντο-πόντο, ενώ η λήξη του 30λέπτου βρήκε την Ένωση μπροστά με 55-54.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στην 4η περίοδο και με μεγάλα σουτ των Πάντερ και Σάκοτα προηγήθηκαν με 68-51 και 70-63.

Με τρίποντο του Μπενίτε, η Μούρθια μείωσε σε 70-66 3’:19’’ πριν το φινάλε, όμως οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα διατήρησαν την ψυχραιμία τους, έπαιξαν καλή άμυνα και ξέφυγαν με 76-68 1’:42’’ πριν το τέλος. Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη. Οι λάθος επιλογές έδωσαν το δικαίωμα στην ισπανική ομάδα να μειώσει ακόμα και στον πόντο (76-75) 6’’,9 πριν το τέλος. Ακολούθησε φάουλ στον Τζέιμς που με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ καθώς ακολούθησε λάθος από τον Ρόχας.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-34 (ημίχ.), 55-54,  77-75.

ΑΕΚ: Γκριν 7 (3 ασίστ), Χάρις 20 (9/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Τζέιμς 6 (1), Σάκοτα 15 (2), Ξανθόπουλος (7 ασίστ), Χάντερ (6 ριμπάουντ), Καββαδάς, Λαρεντζάκης 3, Μαυροειδής 9 (5 ριμπάουντ), Πάντερ 16 (4/8 τρίποντα), Βασιλόπουλος 1.

ΜΟΥΡΘΙΑ: Χάνα 17 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Λίμα 4, Όλεσον 10 (1), Ρόχας 8 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τούμπα 5 (6 ριμπάουντ), Αντέλο, Μπενίτε 19 (3), Κλουφ, Σόκο 12 (8 ριμπάουντ), Ουρτασούν.