Πρωταθλητής Ελλάδας εφήβων ο Ολυμπιακός στη Χερσόνησο

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στο 45ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων που φιλοξενήθηκε στο «Φιλωνίδειο» κλειστό γυμναστήριο της Χερσονήσου.

Οι «ερυθρόλευκοι» στον «τελικό» με τον Προμηθέα Πάτρας έκαναν επίδειξη δύναμης μετά τη 2η περίοδο και έφτασαν άνετα στη νίκη-τίτλου με 91-60.

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 11 πόντους ((18-7) στο 7’, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την πίεσή τους στη 2η περίοδο και με επιμέρους 12-28 σερί έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 32-39.

Το ίδιο δυνατά ξεκίνησαν και στο β’ ημίχρονο με αποτέλεσμα να βρεθούν στο +12 (37-49) στο 22’:23’’. Οι παίκτες του Προμηθέα δεν εγκατέλειψαν, έπαιξαν καλή άμυνα, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και μείωσαν σε 44-49 στο 25’. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση καθώς με 0-9 σερί βρέθηκε για πρώτη φορά στο +14 (44-58) στο 28’.

Από εκεί και μετά οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στην τελευταία περίοδο έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους ανεβάζοντας την υπέρ τους διαφορά στους 33 πόντους (58-91) 35’’ πριν το φινάλε με καλάθι του Κατσίμπα.

Δεκάλεπτα: 20-11, 32-39, 49-63, 60-91.

Προμηθέας Π. (Κεσαπίδης): Καφέζας 8, Δατσιάδης, Κατσουλάκος, Σωτηρίου 7, Γραμματικός, Πατσαντζόπουλος 7 (1), Καραϊσκος 2, Σανδραμάνης 12, Μπαρδάκας 2, Μαντζούκας 9 (1), Γκάτζιος, Ερμείδης 13.

Ολυμπιακός (Χρυσανθόπουλος): Ρουμελιώτης 12 (4), Μπαλής, Μερισιώτης, Τσουμάνης 8, Οικονόμου 10, Ζευγαράς, Ποχουσέφσκι 5, Αρσενόπουλος 30 (2), Κατσίμπας 2, Κολοβέρος 18 (2), Περρής, Χάλιος 6.

Πηγή φωτογραφιών: intime.gr