Ο Προμηθέας Π. νίκησε την ΑΕΚ και η κούπα θα κριθεί αύριο κόντρα στον Ολυμπιακό

Το πιο συναρπαστικό παιχνίδι του τουρνουά πραγματοποιήθηκε στην αυλαία της 4ης ημέρας της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων που διεξάγεται στο κλειστό της Χερσονήσου.

Ο Προμηθέας κατάφερε να νικήσει με 54-51 την ΑΕΚ κι έτσι ο τίτλος θα κριθεί στην αυριανή αναμέτρηση με αντίπαλο τον Ολυμπιακό που θα ξεκινήσει στις 12:00 το μεσημέρι.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που πήρε πρώτη το προβάδισμα σε ένα νευρικό και άστοχος πρώτο δεκάλεπτο (12-9) με την εικόνα να βελτιώνεται όμως και για τις δύο ομάδες στη συνέχεια, καθώς έβρισκαν ρυθμό με τον αγώνα να παραμένει ιδιαίτερα δυνατός.

Οι Αχαιοί έφτασαν στο +10 (21-31, 21’), αλλά η ΑΕΚ συνέχισε να απειλεί, πλησιάζοντας στο 33-36. Ο Προμηθέας διατηρούσε το προβάδισμα, αλλά δεν η ΑΕΚ δεν τον άφηνε να νιώσει ασφάλεια σε καμία στιγμή. Ο Ρογκαβόπουλος από τα 6μ75 έγραψε το 44-47 (36’). Ένα τρίποντο του Πατσαντζόπουλου διαμόρφωσε το 47-54 δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με τον Ρογκαβόπουλο να απαντά (49-54, 38’20’’). Η αγωνία κράτησε ως τα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Προμηθέα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 51-54.

Δεκάλεπτα: 12-9, 21-29, 33-38, 51-54.

ΑΕΚ (Χατζής): Ιωάννου Α. 6, Βάση, Ιωάννου Δ. 2, Μιχαήλ, Αλεξάνδρου, Ρούσσης, Ζαρκαδούλας, Καραβανάς, Πράπας 2, Ρογκαβόπουλος 14, Χατζηδάκης 18, Μακαριάδης 9.

Προμηθέας Π. (Κεσαπίδης): Καφεζάς, Δατσιάδης, Κατσουλάκος, Σωτηρίου 8, Γραμματικός, Πατσαντζόπουλος 11, Καραϊσκος 2, Σανδραμάνης 14, Μπαρδάκας 7, Μαντζούκας 5, Γκάτζιος, Ερμείδης 7.